Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.01.2016

Ślubowanie 160 funkcjonariuszy stołecznej policji

 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.
 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.
 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.

Przegląd oddziałów, historia Sztandaru Komendy Stołecznej Policji (KSP) i złożenie wieńca przed Tablicą Pamięci w Muzeum Katyńskim towarzyszyły ślubowaniu 160 nowych policjantów. W uroczystości wziął udział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

„służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polski porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” to fragment roty ślubowania, którą złożyło 28 kobiet i 132 mężczyzn.

- Jesteście wyznaczeni do szczytnych celów, aby służyć państwu i poświęcać się mu nawet z narażeniem życia– powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

W czasie uroczystości przedstawiona została historia Sztandaru KSP, złożono meldunek Jarosławowi Zielińskiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odegrano  także hymn państwowy. Wieńce przed Tablicą Pamięci złożyli przedstawiciele MSWiA, KGP, KSP i Muzeum Wojska Polskiego. Goście zwiedzili również Muzeum Katyńskie.

Muzeum upamiętnia zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach i więzieniach.
Wśród ofiar byli także funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej, którym hołd oddano podczas ślubowania.

Policja jest to umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi, mienia oraz utrzymywania porządku publicznego. W Polsce pierwszą ustawę o policji uchwalono 24 lipca 1919 roku. W województwie mazowieckim działają dwa garnizony policji: stołeczny (obejmujący Warszawę i powiaty: nowodworski, warszawski – zachodni, grodziski, pruszkowski, piaseczyński, otwocki, miński, wołomiński i legionowski) oraz mazowiecki (pozostała część regionu) – z siedzibą w Radomiu.

Podobne tematy

Podziel / Share
Natalia Lech, 05.01.2016, Ilość wejść: 2446, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry