Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.01.2016

Ślubowanie 160 funkcjonariuszy stołecznej policji

 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.
 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.
 • Źródło: www.policja.waw.pl.
  Źródło: www.policja.waw.pl.

Przegląd oddziałów, historia Sztandaru Komendy Stołecznej Policji (KSP) i złożenie wieńca przed Tablicą Pamięci w Muzeum Katyńskim towarzyszyły ślubowaniu 160 nowych policjantów. W uroczystości wziął udział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

„służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polski porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” to fragment roty ślubowania, którą złożyło 28 kobiet i 132 mężczyzn.

- Jesteście wyznaczeni do szczytnych celów, aby służyć państwu i poświęcać się mu nawet z narażeniem życia– powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

W czasie uroczystości przedstawiona została historia Sztandaru KSP, złożono meldunek Jarosławowi Zielińskiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odegrano  także hymn państwowy. Wieńce przed Tablicą Pamięci złożyli przedstawiciele MSWiA, KGP, KSP i Muzeum Wojska Polskiego. Goście zwiedzili również Muzeum Katyńskie.

Muzeum upamiętnia zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach i więzieniach.
Wśród ofiar byli także funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej, którym hołd oddano podczas ślubowania.

Policja jest to umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi, mienia oraz utrzymywania porządku publicznego. W Polsce pierwszą ustawę o policji uchwalono 24 lipca 1919 roku. W województwie mazowieckim działają dwa garnizony policji: stołeczny (obejmujący Warszawę i powiaty: nowodworski, warszawski – zachodni, grodziski, pruszkowski, piaseczyński, otwocki, miński, wołomiński i legionowski) oraz mazowiecki (pozostała część regionu) – z siedzibą w Radomiu.

Podobne tematy

Podziel / Share
Natalia Lech, 05.01.2016, Ilość wejść: 2540, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry