Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

21.03.2016

Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach

 • W debacie udział wzięli wojewoda Zdzisław Sipiera, sekretarz stanu w MEN Teresa Wargocka, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.
  W debacie udział wzięli wojewoda Zdzisław Sipiera, sekretarz stanu w MEN Teresa Wargocka, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.
 • Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach.
  Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach.
 • Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas debaty o zmianach w systemie edukacji.
  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas debaty o zmianach w systemie edukacji.

Rola pracodawców w kształceniu zawodowym oraz stan bazy dydaktycznej to niektóre tematy wojewódzkiej debaty o edukacji zorganizowanej w Siedlcach. W spotkaniu udział wziął m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Podczas debaty prowadzono dyskusje w trzech panelach:

 • Rola pracodawców w realizacji dobrej zmiany w kształceniu zawodowym.
 • Stan bazy dydaktycznej kształcenia praktycznego po realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 i dalsze potrzeby w tym zakresie.
 • Struktura i organizacja kształcenia zawodowego.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o regulacjach prawnych dotyczących szkolnictwa zawodowego, jego połączeniu z potrzebami rynku pracy oraz dostosowaniem do potrzeb pracodawców. Uczestnikom debaty przedstawiono dokładną analizę struktury szkolnictwa zawodowego w województwie mazowieckim oraz najpopularniejsze zawody wybierane przez uczniów. Wnioski i postulaty wypracowane przez poszczególne grupy panelowe zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

16 debat wojewódzkich w całej Polsce

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, władz samorządowych z województwa mazowieckiego, środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych. Debata w Siedlcach była jedną z szesnastu, które odbędą się w całej Polsce. Spotkania mają cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie oraz bezpieczeństwo.

2 tys. ekspertów pracuje nad zmianami

Równolegle w Ministerstwie Edukacji Narodowej toczą się prace zespołów eksperckich. Do współpracy zaproszono blisko 2 tys. nauczycieli i akademików. Będą oni pracować w 16 grupach tematycznych, a główne tematy spotkań to m.in.: organizacja nadzoru pedagogicznego, doskonalenie zawodowe nauczycieli, finansowanie zadań oświatowych w samorządach, nauczanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej, miejsce historii w szkole, wychowanie fizyczne, rodzic w szkole czy współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Ogólnopolska debata "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana"

Na podstawie wojewódzkich debat oświatowych oraz pracy zespołów eksperckich zaplanowane zostaną zmiany w polskim systemie edukacji. Podsumowanie ogólnopolskiej debaty "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana" odbędzie się 27 czerwca w Toruniu. Więcej informacji o debatach dotyczących zmian w systemie edukacji można znaleźć na stronie www.debataoswiatowa.men.gov.pl. W serwisie na bieżąco zamieszczane będą wszystkie informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju.

Podobne tematy

Podziel / Share
Rafał Babraj, 21.03.2016, Ilość wejść: 1729, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry