Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

21.03.2016

Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach

 • W debacie udział wzięli wojewoda Zdzisław Sipiera, sekretarz stanu w MEN Teresa Wargocka, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.
  W debacie udział wzięli wojewoda Zdzisław Sipiera, sekretarz stanu w MEN Teresa Wargocka, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.
 • Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach.
  Debata o kształceniu zawodowym w Siedlcach.
 • Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas debaty o zmianach w systemie edukacji.
  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas debaty o zmianach w systemie edukacji.

Rola pracodawców w kształceniu zawodowym oraz stan bazy dydaktycznej to niektóre tematy wojewódzkiej debaty o edukacji zorganizowanej w Siedlcach. W spotkaniu udział wziął m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Podczas debaty prowadzono dyskusje w trzech panelach:

 • Rola pracodawców w realizacji dobrej zmiany w kształceniu zawodowym.
 • Stan bazy dydaktycznej kształcenia praktycznego po realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 i dalsze potrzeby w tym zakresie.
 • Struktura i organizacja kształcenia zawodowego.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o regulacjach prawnych dotyczących szkolnictwa zawodowego, jego połączeniu z potrzebami rynku pracy oraz dostosowaniem do potrzeb pracodawców. Uczestnikom debaty przedstawiono dokładną analizę struktury szkolnictwa zawodowego w województwie mazowieckim oraz najpopularniejsze zawody wybierane przez uczniów. Wnioski i postulaty wypracowane przez poszczególne grupy panelowe zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

16 debat wojewódzkich w całej Polsce

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, władz samorządowych z województwa mazowieckiego, środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych. Debata w Siedlcach była jedną z szesnastu, które odbędą się w całej Polsce. Spotkania mają cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie oraz bezpieczeństwo.

2 tys. ekspertów pracuje nad zmianami

Równolegle w Ministerstwie Edukacji Narodowej toczą się prace zespołów eksperckich. Do współpracy zaproszono blisko 2 tys. nauczycieli i akademików. Będą oni pracować w 16 grupach tematycznych, a główne tematy spotkań to m.in.: organizacja nadzoru pedagogicznego, doskonalenie zawodowe nauczycieli, finansowanie zadań oświatowych w samorządach, nauczanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej, miejsce historii w szkole, wychowanie fizyczne, rodzic w szkole czy współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Ogólnopolska debata "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana"

Na podstawie wojewódzkich debat oświatowych oraz pracy zespołów eksperckich zaplanowane zostaną zmiany w polskim systemie edukacji. Podsumowanie ogólnopolskiej debaty "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana" odbędzie się 27 czerwca w Toruniu. Więcej informacji o debatach dotyczących zmian w systemie edukacji można znaleźć na stronie www.debataoswiatowa.men.gov.pl. W serwisie na bieżąco zamieszczane będą wszystkie informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju.

Podobne tematy

 • 10.11.2016
  „Dobra Szkoła” - Reforma systemu edukacji
Podziel / Share
Opublikowane przez Rafał Babraj, 21.03.2016, Ilość wejść: 1273, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
do góry