Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

15.11.2016

Bezpieczni zimą – apel Wojewody do mieszkańców Mazowsza

Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruło się 58 osób – dwóch nie udało się uratować. Tlenek węgla to niejedyne zagrożenie, o którym należy pamiętać zimą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa przypomnieli podczas konferencji prasowej Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, st. bryg. Jarosław Kurek, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz insp. Robert Żebrowski, Komendant Stołeczny Policji.

Czujka czadu może uratować życie

Wzrasta liczba ofiar tlenku węgla, w tym roku zginęło już 7 osób. Tylko w ubiegłym tygodniu 23 osoby podtruły się czadem, a dwie straciły życie. W wyniku pożarów obiektów mieszkalnych zginęły trzy osoby, kolejnych 6 zostało poszkodowanych. Ofiar mogło być więcej, lecz w kilku przypadkach zareagowały czujki czadu.

Pragnę zaapelować do właścicieli mieszkań i domów, aby kontrolowali urządzenia grzewcze i przewody wentylacyjne. To one są najczęstszą przyczyną wypadków, często niestety śmiertelnych. Nie narażajmy siebie i naszej rodziny na to ogromne niebezpieczeństwo - powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Nie należy bagatelizować objawów takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech. Ich ignorowanie może doprowadzić do zaburzenia czynności serca, śpiączki, zatrzymania oddychania, a w końcu śmierci. Aby pomóc osobie, która zatruła się czadem należy przede wszystkim zapewnić jej dopływ świeżego powietrza, wynieść w bezpieczne miejsce oraz wezwać służby ratownicze. Jeśli nie oddycha lub ma zatrzymaną akcję serca, należy udzielić pierwszej pomocy.

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań 41 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Dla własnego bezpieczeństwa możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie – powiedział st. bryg. Jarosław Kurek, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Na zdjęciu czujniki czadu.

W poprzednim sezonie jesienno-zimowym czujniki czadu uruchamiały się kilkadziesiąt razy, a mazowieccy strażacy interweniowali 319 razy.

Jesień i zima to pory roku, w których ryzyko śmiertelnego zatrucia jest największe. W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 45 osób, a 742 uległy podtruciu. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.mazowsze.straz.pl.

Pomoc dla bezdomnych w okresie zimowym – infolinia 987

Proszę wszystkich mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, osoby starsze i samotne, a gminy o podjęcie odpowiednich działań pomocowych – powiedział Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki.

Podczas zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 69 placówek (w tym 29 w Warszawie) dysponujących łącznie 3337 miejscami (1541 w Warszawie, 90 w Radomiu, 63 w Ostrołęce, 70 w Płocku, 40 w Siedlcach, 160 w Turowie k. Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą.

Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Na zapewnienie działań w czasie zimy, Wojewoda Mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym blisko 350 tys. zł. Udzielenie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym.

W województwie działają również 23 jadłodajnie i punkty żywienia (9 w stolicy), wydających dziennie ok. 4,5 tys. posiłków (ok. 2,5 tys. w Warszawie). Zimą będą także funkcjonować wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia. Wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Na infolinie zadzwonić może każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Pamiętajmy o odblaskach

Piesi są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie poruszają się skrajem pasa ruchu.

Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba, która nosi odblaski, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

 

 

Konferencja prasowa towarzyszyła posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono stan przygotowań służb do sezonu zimowego 2016/2017.

W spotkaniu Wojewódzkiego Zespół Zarządzania Kryzysowego wzięli udział m.in.: przedstawiciele policji, straży pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spółek kolejowych oraz służb weterynaryjnych i hydrologicznych.

 

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 15.11.2016, Ilość wejść: 1446, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry