Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

19.12.2016

Spotkanie świąteczne mniejszości narodowych i etnicznych

 • W spotkaniu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Artur Standowicz, Dyrektor Generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Mroczek oraz Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania. W spotkaniu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Artur Standowicz, Dyrektor Generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Mroczek oraz Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania.
  W spotkaniu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Artur Standowicz, Dyrektor Generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Mroczek oraz Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania.
 • Spotkanie świąteczne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Spotkanie świąteczne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
  Spotkanie świąteczne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
 • Wicewojewoda Artur Standowicz złożył świąteczne życzenia reprezentantom zaproszonych organizacji i wysłuchał informacji na temat ich działalności. Wicewojewoda Artur Standowicz złożył świąteczne życzenia reprezentantom zaproszonych organizacji i wysłuchał informacji na temat ich działalności.
  Wicewojewoda Artur Standowicz złożył świąteczne życzenia reprezentantom zaproszonych organizacji i wysłuchał informacji na temat ich działalności.
 • Spotkanie było okazją do rozmowy na temat działalności organizacji skupiających przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat działalności organizacji skupiających przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych.
  Spotkanie było okazją do rozmowy na temat działalności organizacji skupiających przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych.

Przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych z Mazowsza wzięli udział w przedświątecznym spotkaniu z Wicewojewodą Arturem Standowiczem i Dyrektorem Generalnym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorzem Mroczkiem.

Reprezentanci zaproszonych organizacji przybliżyli swoją działalność i poinformowali o najważniejszych wydarzeniach w bieżącym roku. Wicewojewoda Artur Standowicz przywitał się ze wszystkimi przedstawicielami, złożył im życzenia świąteczne oraz zapewnił, że jest otwarty na współpracę.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Fundacja Ormiańska, Stowarzyszenie "Wspólnota Rosyjska", Fundacja "Shalom", Towarzystwo Kultury Żydowskiej "Beit Warszawa", Gmina Wyznaniowa Żydowska, Związek Karaimów Polskich,  Stowarzyszenie za Wolną Rosję, Muzułmański Związek Religijny, Karaimskie Dziedzictwo, Związek Tatarów RP Oddział Mazowiecki, Muzułmański Związek Religijny w RP.

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Żydów w Polsce przekazało uczestnikom spotkania pączki chanukowe z najlepszymi życzeniami.

Na co dzień w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim kontaktami z mniejszościami narodowymi i etnicznymi zamieszkującymi Mazowsze zajmuje się Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania.

Czym jest mniejszość narodowa lub etniczna

Grupa obywateli polskich, która jest mniej liczna od pozostałej części ludności, a poza tym:

 • w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją i dąży do jej zachowania;
 • ma świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej lub etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
 • jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat oraz utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Obecnie za mniejszości narodowe uznaje się: Białorusinów, Czechów, Litwinów, Niemców, Ormian, Rosjan, Słowaków, Ukraińców i Żydów, a za mniejszości etniczne: Karaimów, Łemków, Romów i Tatarów.

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 19.12.2016, Ilość wejść: 1600, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry