Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

03.02.2017

„Dobra szkoła” – spotkanie na warszawskim Bemowie

Kontynuacja działań informacyjnych ws. reformy edukacji oraz prezentacja harmonogramu wdrażania zmian – to główne tematy konferencji prasowej z udziałem Sylwestra Dąbrowskiego, Wicewojewody Mazowieckiego oraz Andrzeja Sosnowskiego, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty, która odbyła się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II na warszawskim Bemowie.

Do końca marca br. jest planowanych około 70 spotkań informacyjnych skierowanych do: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Ponadto w tym samym okresie odbędzie się około 50 dyżurów eksperckich. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00 (część z nich planowana jest poza siedzibą urzędu, m.in. w siedzibach samorządu). Szczegółowe informacje - na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Mazowiecki Kurator Oświaty w styczniu bieżącego roku powołał Zespół ds. wdrażania reformy edukacji w województwie mazowieckim. Do podstawowych zadań Zespołu należą koordynacja działań informacyjnych związanych z reformą oświaty oraz zapewnienie wsparcia różnym podmiotom w okresie wdrażania zmian. Będzie też organizował spotkania z samorządami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów.

W ramach debat i konsultacji poprzedzających reformę edukacji, które odbywały się od września do grudnia 2016 roku pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie uczestniczyli w 209 spotkaniach na terenie całego województwa mazowieckiego, w tym w: 75 spotkaniach z 1 833 rodzicami, 115 spotkaniach z 5 680 nauczycielami lub dyrektorami szkół oraz 19 spotkaniach z 450 przedstawicielami samorządów. Na terenie Warszawy i powiatów okołowarszawskich zorganizowano ogółem 112 spotkań, w których uczestniczyło blisko 3200 osób. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły kosztów oraz kwestii techniczno-organizacyjnych wprowadzania zmian w systemie oświaty

Sprawne wdrożenie nowych rozwiązań w dużym stopniu zależy od samorządów, dlatego chcemy być dla nich partnerem i efektywnie wspierać w tych zmianach. Chciałbym też zapewnić, że przygotowane przez samorządy uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego będą poddane bardzo rzetelnej analizie - powiedział Andrzej Sosnowski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

Do 31 marca 2017 roku samorządy mają czas na podjęcie ostatecznych uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonują 352 jednostki samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi różnych typów szkół.

Chcemy wspólnie zbudować nowoczesną i bezpieczną szkołę, która będzie miejscem zarówno dla uczniów, jak i rodziców oraz nauczycieli. Współpraca i partnerstwo w zakresie wprowadzenia reformy edukacji są niezwykle istotne. Jestem przekonany, że dzięki takim spotkaniom argumenty wszystkich stron zostaną wysłuchane, a wypracowany kompromis spełni społeczne oczekiwania – powiedział Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.reformaedukacji.men.gov.pl). Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. Ponadto Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres e-mail: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu:  22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony tylko reformie edukacji.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 03.02.2017, Ilość wejść: 1353, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry