Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

10.02.2017

„Dobra szkoła” – spotkanie w Pruszkowie

Informowanie ws. wdrażanej reformy edukacji oraz prezentacja harmonogramu zmian - to główne tematy konferencji prasowej z udziałem Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego i Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty. To kolejne z cyklu spotkań, skierowane do rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie.

Samorządy mają czas na podjęcie uchwał w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju do końca marca br. Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło do piątku (10 lutego) 49 takich dokumentów.

Nowa szkoła to nowe wyzwanie, ale też nowa, lepsza forma edukacji i odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Chcemy zapewnić młodzieży lepszy start i lepsze przygotowanie do dorosłego życia. Mam nadzieję, że kolejne spotkania i konsultacje utwierdzą nauczycieli i rodziców w przekonaniu, że wprowadzanie zmian w szkolnictwie jest uzasadnione i konieczne – przekonuje Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Kurator oświaty na zaopiniowanie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju ma 21 dni od jej otrzymania. Opiniując bierze pod uwagę przede wszystkim zgodność z prawem zaproponowanych przez samorząd rozwiązań.

Analizujemy uchwały pod kątem planów sieci publicznych szkół prowadzonych przez samorząd, proponowanych granic obwodów szkół publicznych oraz warunków przekształcenia gimnazjów. Zanim wydamy opinię, wszystko dokładnie sprawdzimy. To bardzo duże wyzwanie z uwagi na liczbę samorządów na Mazowszu, ale jesteśmy do tego zadania przygotowani - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

W styczniu 2017 r. Mazowiecki Kurator Oświaty powołał specjalny zespół do spraw wdrażania reformy oświaty. Jego głównym celem jest koordynacja działań informacyjnych związanych z reformą oświaty oraz zapewnienie wsparcia różnym podmiotom podczas zmian. Organizuje również spotkania z samorządami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów.

Do końca marca br. planowanych jest ok. 70 takich spotkań. Ponadto odbędzie się około 50 dyżurów eksperckich. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00 (część z nich planowana jest poza siedzibą urzędu, m.in. w siedzibach samorządu). Szczegółowe informacje - na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie.

W ramach debat i konsultacji poprzedzających reformę edukacji, które odbywały się od września do grudnia 2016 roku pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie uczestniczyli w 209 spotkaniach na terenie całego województwa mazowieckiego. Na terenie Warszawy i powiatów okołowarszawskich zorganizowano ich ogółem 112.

Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.reformaedukacji.men.gov.pl). Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. Ponadto Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres email: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu:  22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 10.02.2017, Ilość wejść: 910, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry