Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.03.2017

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wręczenie odznaczeń państwowych, upamiętnienie żołnierzy pomordowanych w byłym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej, Apel Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza to niektóre punkty obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach w Warszawie udział wzięli Wojewoda Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewoda Artur Standowicz.

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe

Orderami Odrodzenia Polski, Orderami Krzyża Niepodległości i Krzyżami Zasługi uhonorował Prezydent Andrzej Duda żołnierzy zasłużonych dla niepodległości Polski z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odznaczenia zostały nadane także osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Pełna lista uhonorowanych znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta. W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Upamiętnienie przy w byłym areszcie śledczym MSP (ul. Rakowiecka)

Na terenie dawnego aresztu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej hołd pomordowanym żołnierzom oddali m.in. Prezydent Andrzej Duda, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na murze byłego aresztu śledczego wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Apel Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się Apel Pamięci z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Podczas uroczystości nastąpiła zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, delegacje reprezentujące najwyższe władze państwowe i środowiska kombatanckie złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Główne obchody zakończyły się Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W wydarzeniach udział wziął Wojewoda.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony jest 1 marca. Polskie święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość. Data ta upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 01.03.2017, Ilość wejść: 938, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry