Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

07.03.2017

Bezpieczne stadiony na Mazowszu

 • Stan bezpieczeństwa na stadionach – to główny temat posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Stan bezpieczeństwa na stadionach – to główny temat posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
  Stan bezpieczeństwa na stadionach – to główny temat posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
 • Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, podsumowując spotkanie, przedstawił rekomendacje dla klubów na 2017 rok. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, podsumowując spotkanie, przedstawił rekomendacje dla klubów na 2017 rok.
  Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, podsumowując spotkanie, przedstawił rekomendacje dla klubów na 2017 rok.

Stan bezpieczeństwa podczas ubiegłorocznych rozgrywek sportowych, szczególnie meczów piłkarskich oraz oczekiwania i wymagania wobec klubów piłkarskich pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego – to główne tematy posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. W spotkaniu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

W posiedzeniu udział wzięli również przedstawiciele m.in.: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komendy Stołecznej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, Polskiego Związku Koszykówki, klubów piłkarskich oraz samorządów.

W 2016 r. przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego byli na 38 imprezach masowych podwyższonego ryzyka (meczach piłki nożnej) w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów, Ekstraklasy, I - III ligi oraz Pucharu Polski. Zaobserwowali najczęstsze negatywne zjawiska:

 • użycie środków pirotechnicznych (rac, petard oraz substancji palnych wywołujących silne zadymienie obiektów);
 • użycie flag wielkoformatowych (sektorowych) do maskowania osób odpalających środki pirotechniczne;
 • brak interwencji bądź niewystarczające reakcje służb organizatora
 • na zachowania prowokacyjne z udziałem uczestników imprez masowych, mogące prowadzić do eskalacji negatywnych zachowań;
 • skandowanie prowokacyjnych oraz wulgarnych haseł przez uczestników imprez;

W ubiegłym roku przeprowadzono 9 kontroli obiektów sportowych znajdujących się w wykazie Wojewody Mazowieckiego, na których obowiązkowo jest nagrywany obraz oraz dźwięk podczas imprez masowych. 8 kontroli zakończyło się pozytywnie, w tym na 2 obiektach nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości bądź uchybień.

Wojewoda Mazowiecki, podsumowując spotkanie, przedstawił rekomendacje dla klubów na 2017 rok. Wśród nich znalazły się m.in.: ścisła współpraca klubów piłkarskich z policją oraz samorządami lokalnymi; bezwzględne przestrzeganie przez organizatorów imprez własnych regulaminów i planów ich zabezpieczenia oraz zwalczanie używania środków pirotechnicznych. 

Uczestniczący w spotkaniu policjanci (garnizonu mazowieckiego i stołecznego) zwrócili uwagę, że z każdym rokiem poprawia się bezpieczeństwo podczas meczów piłkarskich. Ich zdaniem wpływ na to ma m.in. coraz lepsza infrastruktura i zabezpieczenia techniczne na stadionach.

Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformowali o głównych założeniach i celach programu współpracy z kibicami piłki nożnej „Kibice Razem”. Podsumowali, jak wygląda wprowadzanie programu i omówili prognozy jego rozwoju na Mazowszu.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 07.03.2017, Ilość wejść: 1084, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry