Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

21.03.2017

„Udar mózgu – liczy się czas” – konferencja w Warszawie

Rozpoznawanie objawów udaru mózgu i udzielanie pierwszej pomocy chorym – to główne tematy konferencji z udziałem lekarzy neurologów, lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych i dysponentów ratownictwa medycznego z Mazowsza. Spotkanie otworzył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Udar mózgu jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu i stanowi trzecią przyczynę zgonów u osób powyżej 40 roku życia. W Polsce co roku występuje u ok. 70 tys. osób, z czego 30 tys. umiera. Osoby, którym udaje się przeżyć ostrą fazę udaru mózgu, zazwyczaj wymagają opieki ze względu na występujący po nim niedowład lub częściowy paraliż ciała.

Lekarze neurolodzy podkreślają, że nie można lekceważyć pierwszych objawów udaru. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność rozpoznawania jego symptomów i udzielania pierwszej pomocy. Dla życia chorego liczy się bowiem każda minuta. W dobie nowoczesnych leków szczególnie ważny jest czas od momentu wystąpienia objawów do dotarcia chorego do szpitala. Powrót do zdrowia zależy od tego, jak szybko chory trafi pod specjalistyczną opiekę. Umiejętność szybkiego zareagowania na pierwsze objawy udaru może ocalić wielu osobom życie.

Najczęstsze objawy udaru to:

  • nagłe jednostronne osłabienie siły mięśni lub drętwienie kończyn w obrębie jednej połowy ciała;
  • wykrzywienie twarzy po jednej stronie, szczególnie widoczne jest opuszczenie kącika ust;
  • nagłe zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów;
  • nagłe zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku;
  • nagłe zawroty głowy, nudności,  trudności z utrzymaniem równowagi;
  • nagły silny ból głowy, zaburzenia świadomości;
  • ostry, kłujący ból głowy.

W ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości w terapii udaru mózgu w Polsce, a województwo mazowieckie jest jednym z liderów nowoczesnego leczenia. W 2016 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zostały ustalone „Priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej województwa mazowieckiego” w oparciu o mapę potrzeb zdrowotnych sporządzoną przez Ministra Zdrowia w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa mazowieckiego. Jednym z priorytetów jest zwiększenie dostępności do oddziałów neurologicznych, w tym udarowych i wzmocnienie opieki rehabilitacyjnej.

Spotkanie zostało zorganizowane w urzędzie wojewódzkim w Warszawie przez Wydział Zdrowia MUW oraz dr hab. n. med. Iwonę Sarzyńską - Długosz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii i dr n. med. Grzegorza Michalaka, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ratownictwa medycznego.

W konferencji wzięli udział: ordynatorzy i lekarze oddziałów neurologicznych oraz udarowych, dyrektorzy placówek leczniczych, dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, a także pracownicy szpitalnych oddziałów ratunkowych z terenu województwa mazowieckiego.

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 21.03.2017, Ilość wejść: 1231, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry