Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

24.03.2017

Wicewojewoda wręczył odznaczenia państwowe

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę wręczył Wicewojewoda Artur Standowicz. Podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim przekazano łącznie 22 odznaczenia państwowe.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Bożena Małgorzata Jaworowska – od 1979 r. prowadziła działalność w ramach Konfederacji Polski Niepodległej. Zajmowała się m. in. kolportowaniem ulotek oraz malowaniem haseł antykomunistycznych. W latach 1979 – 1981 była również działaczką Komitetu budowy Pomnika Katyńskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego nadal utrzymywała kontakty z działaczami PKN. W styczniu 1982 r. została zatrzymana i doprowadzona do Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej w Warszawie w celu przesłuchania. Następnego dnia była internowana, początkowo w Areszcie Śledczym Warszawa – Grochów, a następnie trafiła do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali:

  • Wojciech Piotr Dziółko – działacz NSZZ „Solidarność” od 1980 r. do chwili obecnej. Jeden z założycieli NSZZ „Solidarność” na terenie Lipska i Regionu Ziemia Radomska. 12 listopada 1985 r. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności za działalność „na szkodę PRL”. Po reaktywacji NSZZ „Solidarność” przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lipsku oraz był członkiem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska;
  • Ryszard Wiśniewski – jeden z założycieli NSZZ „Solidarność” Pracowników ZMP „Mera Błonie” oddział w Siedlcach. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej. W związku ze swoją działalnością był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Ponadto Wicewojewoda Artur Standowicz wręczył sześć Złotych Krzyży Zasługi, dwa Srebrne Krzyże Zasługi, trzy Brązowe Krzyże Zasługi, pięć Medali Złotych za Długoletnią Służbę, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę oraz medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.

Złote Krzyże Zasługi otrzymali:

  • Tomasz Gocel – zasłużony dawca krwi, promotor akcji poboru krwi;
  • Marek Ryszard Gralec – działacz sportowy, organizator przedsięwzięć sportowych i ich aktywny promotor;
  • Stanisław Ledóchowski – publicysta, krytyk sztuki, kolekcjoner, znawca historii i epoki napoleońskiej oraz popularyzator kultury polskiej;
  • Sławomir Stanisław Moch – przedsiębiorca, wydawca prasy lokalnej angażujący się mocno w działalność społeczną i charytatywną;
  • Stefan Tadeusz Szańkowski – opozycjonista w czasach PRL;
  • Tadeusz Wojcieszek – aktywny, długoletni członek oddziału radomskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski jest przyznawany za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju. Jest też nadawany za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną. Ponadto orderem tym odznaczane są osoby wyróżniające się wybitnymi zasługami dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest przyznawany za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju. Jest też nadawany za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną. Ponadto orderem tym odznaczane są osoby wyróżniające się wybitnymi zasługami dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Krzyż Zasługi jest przyznawany za działania na rzecz państwa lub obywateli, które przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść krajowi. Może być także nadany za ofiarną działalność publiczną i charytatywną oraz niesienie pomocy.

Medale za Długoletnią Służbę są przyznawane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa.

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 24.03.2017, Ilość wejść: 1687, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry