Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

03.05.2017

Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

  • W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP. W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
    W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
  • Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu.
    Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu.
  • Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach.
    Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach.

Święto polskiej Konstytucji, jednej z najstarszych na świecie i najstarszej w Europie obchodzono w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Konstytucję uchwalił Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. 

Uroczystości na cześć Konstytucji rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Przed południem na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, a w południe wygłosił przemówienie na placu Zamkowym. Uroczystości odbyły się z udziałem Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

W Radomiu w święcie Konstytucji wziął udział Wicewojewda Mazowiecki Artur Standowicz. Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w towarzystwie Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiej Kurator Oświaty. Wicewojewoda Standowicz otrzymał również odznaczenie pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Święto Konstytucji 3 maja mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w gminie Sarnaki uczcił Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Po mszy odbyła się oficjalna część obchodów Gminnego Dnia Strażaka.

Poza oficjalnymi uroczystościami odbyły się również festyny, pikniki, dworskie gry, zabawy i coroczny pięciokilometrowy Bieg Konstytucji.

Konstytucja została uchwalona przez Sejm 3 maja 1791 roku. Przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku – spisaną tego typu ustawą.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 03.05.2017, Ilość wejść: 1487, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry