Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

03.05.2017

Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

  • W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP. W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
    W Święto Konstytucji 3 maja Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił na Placu Zamkowym przemówienie. W uroczystościach udział brał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
  • Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu.
    Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Radomiu.
  • Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach.
    Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski uczestniczył w Gminnym Dniu Strażaka w Sarnakach.

Święto polskiej Konstytucji, jednej z najstarszych na świecie i najstarszej w Europie obchodzono w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Konstytucję uchwalił Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. 

Uroczystości na cześć Konstytucji rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Przed południem na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, a w południe wygłosił przemówienie na placu Zamkowym. Uroczystości odbyły się z udziałem Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

W Radomiu w święcie Konstytucji wziął udział Wicewojewda Mazowiecki Artur Standowicz. Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w towarzystwie Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiej Kurator Oświaty. Wicewojewoda Standowicz otrzymał również odznaczenie pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Święto Konstytucji 3 maja mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w gminie Sarnaki uczcił Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Po mszy odbyła się oficjalna część obchodów Gminnego Dnia Strażaka.

Poza oficjalnymi uroczystościami odbyły się również festyny, pikniki, dworskie gry, zabawy i coroczny pięciokilometrowy Bieg Konstytucji.

Konstytucja została uchwalona przez Sejm 3 maja 1791 roku. Przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku – spisaną tego typu ustawą.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 03.05.2017, Ilość wejść: 1328, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry