Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.07.2017

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa - obchody w Warszawie

Apel Pamięci, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i złożenie wieńców – tak uczczono w 74. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej pamięć ofiar ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W uroczystościach przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie wziął udział m.in. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list wystosowany do uczestników uroczystości przeczytała Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków – napisał Prezydent Andrzej Duda.

Na koniec uroczystości zaplanowano ceremonię złożenia wieńców. Wiązanki pod pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i pod pomnikiem Rzezi Wołyńskiej złożyli m.in. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.  

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był po raz pierwszy. Święto ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 11.07.2017, Ilość wejść: 1234, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry