Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.09.2017

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość

  • Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego. Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego.
    Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego.
  • Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego.
    Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie odbyło się na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości, na której obecne były delegacje władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy odegrano hymn państwowy i odczytano Apel Pamięci. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list do uczestników obchodów przeczytał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski:

Dzień 1 września ma poruszającą wymowę dla każdego Polaka. Wraz z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę 78 lat temu rozpoczęła się druga wojna światowa, która przyniosła obywatelom Rzeczypospolitej niezliczone cierpienia i zagładę wielkiej części społeczeństwa. Ta największa tragedia w historii ludzkości pociągnęła za sobą na całym świecie ponad 60 milionów ofiar – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Następnie uczestnicy złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wojewodzie Mazowieckiemu towarzyszył Komendant Stołeczny Policji dr Rafał Kubicki.

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyła defilada asysty honorowej Wojska Polskiego.

1 września ustanowiono Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej na mocy nowelizacji ustawy z 14 marca 2014 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uznawana jest ona za największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Walki toczyły się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w części Afryki i na wszystkich oceanach. Wojna zakończyła się w maju 1945 roku. 7 maja Niemcy w jednym ze szkolnych budynków we francuskim Reims skapitulowali na froncie zachodnim przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Dzień później w Berlinie podpisali również akt kapitulacji w obecności Rosjan.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 01.09.2017, Ilość wejść: 590, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry