Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.09.2017

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość

  • Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego. Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego.
    Uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbyły się na placu Piłsudskiego.
  • Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego.
    Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie Wojewoda Mazowiecki złożył w towarzystwie Komendanta Stołecznego Policji dr Rafała Kubickiego.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie odbyło się na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości, na której obecne były delegacje władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy odegrano hymn państwowy i odczytano Apel Pamięci. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list do uczestników obchodów przeczytał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski:

Dzień 1 września ma poruszającą wymowę dla każdego Polaka. Wraz z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę 78 lat temu rozpoczęła się druga wojna światowa, która przyniosła obywatelom Rzeczypospolitej niezliczone cierpienia i zagładę wielkiej części społeczeństwa. Ta największa tragedia w historii ludzkości pociągnęła za sobą na całym świecie ponad 60 milionów ofiar – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Następnie uczestnicy złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wojewodzie Mazowieckiemu towarzyszył Komendant Stołeczny Policji dr Rafał Kubicki.

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyła defilada asysty honorowej Wojska Polskiego.

1 września ustanowiono Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej na mocy nowelizacji ustawy z 14 marca 2014 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uznawana jest ona za największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Walki toczyły się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w części Afryki i na wszystkich oceanach. Wojna zakończyła się w maju 1945 roku. 7 maja Niemcy w jednym ze szkolnych budynków we francuskim Reims skapitulowali na froncie zachodnim przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Dzień później w Berlinie podpisali również akt kapitulacji w obecności Rosjan.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 01.09.2017, Ilość wejść: 439, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry