Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

02.09.2017

Bezpieczeństwo nad wodą na Mazowszu – podsumowanie działań Wojewody

Ponad 200 dzieci z Mazowsza w trakcie wakacji wzięło udział w ćwiczeniach ratownictwa przeprowadzonych przez lokalne służby. Strażacy, policjanci i ratownicy przekazali najmłodszym zasady, dzięki którym będą bezpiecznie spędzać czas nad wodą. W tym roku w województwie mazowieckim utonęło 36 osób.

Pierwsze ćwiczenia, inaugurujące cykl spotkań w regionach, odbyły się w czerwcu nad Zalewem Zegrzyńskim. Kolejne spotkania dzieci z mazowieckimi służbami odbyły się w lipcu: nad Jeziorem Urszulewskim, nad Zalewem Muchawka oraz w sierpniu: nad zalewem w gminie Jastrząb, podczas Rodzinnego Pikniku Trzeźwościowego w Ostrołęce i nad kąpieliskiem Krubin w Ciechanowie.

W trakcie wakacji Wojewoda apelował do mieszkańców o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą, zaś do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa przy zbiornikach wodnych. Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku:

Dziękuję wszystkim służbom i samorządom zaangażowanym w rozpowszechnianie wiedzy o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Tegoroczne statystyki pokazują, że akcje edukacyjne wciąż są potrzebne. Dotychczas na Mazowszu utonęło 36 osób, a w całym poprzednim roku 47 osób. Dlatego tak ważne jest przekazywanie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Na Mazowszu, od początku roku, utonęło 36 osób (33 mężczyzn, 3 kobiety). W 19 przypadkach ofiarami utonięć były osoby powyżej 50 roku życia. Do utonięć dochodzi najczęściej w miejscach niestrzeżonych -  rzekach i stawach.

Akcja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Pokazy ratownictwa zostały zorganizowane przy pomocy partnerów: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsze ćwiczenia służb ratownictwa wodnego odbyły się w czerwcu nad Zalewem Zegrzyńskim:

W kolejnych spotkaniach dzieci z mazowieckimi służbami gościliśmy w lipcu nad Jeziorem Urszulewskim i Jeziorem Muchawka:

Jednym z ostatnich spotkań edukacyjnych dedykowanych dzieciom i ich rodziców były ćwiczenia nad Zalewem w gminie Jastrząb:

 
 
Podziel / Share
Igor Piwowarski, 02.09.2017, Ilość wejść: 650, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry