Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

02.09.2017

Bezpieczeństwo nad wodą na Mazowszu – podsumowanie działań Wojewody

Ponad 200 dzieci z Mazowsza w trakcie wakacji wzięło udział w ćwiczeniach ratownictwa przeprowadzonych przez lokalne służby. Strażacy, policjanci i ratownicy przekazali najmłodszym zasady, dzięki którym będą bezpiecznie spędzać czas nad wodą. W tym roku w województwie mazowieckim utonęło 36 osób.

Pierwsze ćwiczenia, inaugurujące cykl spotkań w regionach, odbyły się w czerwcu nad Zalewem Zegrzyńskim. Kolejne spotkania dzieci z mazowieckimi służbami odbyły się w lipcu: nad Jeziorem Urszulewskim, nad Zalewem Muchawka oraz w sierpniu: nad zalewem w gminie Jastrząb, podczas Rodzinnego Pikniku Trzeźwościowego w Ostrołęce i nad kąpieliskiem Krubin w Ciechanowie.

W trakcie wakacji Wojewoda apelował do mieszkańców o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą, zaś do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa przy zbiornikach wodnych. Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku:

Dziękuję wszystkim służbom i samorządom zaangażowanym w rozpowszechnianie wiedzy o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Tegoroczne statystyki pokazują, że akcje edukacyjne wciąż są potrzebne. Dotychczas na Mazowszu utonęło 36 osób, a w całym poprzednim roku 47 osób. Dlatego tak ważne jest przekazywanie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Na Mazowszu, od początku roku, utonęło 36 osób (33 mężczyzn, 3 kobiety). W 19 przypadkach ofiarami utonięć były osoby powyżej 50 roku życia. Do utonięć dochodzi najczęściej w miejscach niestrzeżonych -  rzekach i stawach.

Akcja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Pokazy ratownictwa zostały zorganizowane przy pomocy partnerów: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsze ćwiczenia służb ratownictwa wodnego odbyły się w czerwcu nad Zalewem Zegrzyńskim:

W kolejnych spotkaniach dzieci z mazowieckimi służbami gościliśmy w lipcu nad Jeziorem Urszulewskim i Jeziorem Muchawka:

Jednym z ostatnich spotkań edukacyjnych dedykowanych dzieciom i ich rodziców były ćwiczenia nad Zalewem w gminie Jastrząb:

 
 
Podziel / Share
Igor Piwowarski, 02.09.2017, Ilość wejść: 820, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry