Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.09.2017

Ochrona zabytków na linii otwockiej – „Świdermajery” w wojewódzkiej ewidencji zabytków

Sanatorium dr Przygody, willa „Wedla” oraz Willa „Kasperowiczówka” to tylko niektóre budynki włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków włączył do niej 176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer. W konferencji prasowej poświęconej tej tematyce udział wzięli: dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obiekty włączone do wojewódzkiej ewidencji to głównie drewniane wille typu świdermajer, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, charakteryzujące się ażurowymi zdobienia werand i ganków, szpiczastymi zwieńczeniami dachów i bogatą dekoracją. Ponadto, w zbiorze znalazły się pensjonaty, murowane kamieniczki oraz modernistyczne wille.

Włączenie ma na celu ochronę obiektów charakterystycznych dla krajobrazu Otwocka, m.in. poprzez uniemożliwienie rozbiórki i niewłaściwej rozbudowy budynków. Umieszczenie obiektów w wojewódzkiej ewidencji zabytków zobowiązuje samorząd do jednoczesnego włączenia obiektów do gminnej ewidencji. Zgodnie z Ustawą prawo budowlane oznacza to, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 13.09.2017, Ilość wejść: 1049, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry