Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

21.09.2017

Czosnów: nowa inwestycja energetyczna oddana do użytku

Stacja 110 / 15 kV w Czosnowie jest jedną z najważniejszych inwestycji na Mazowszu, która poprawi bezpieczeństwo energetyczne na północ od Warszawy. W uroczystości oddania do użytku Głównego Punktu Zasilania wzięli udział m.in. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. 

Stacja wraz z infrastrukturą sieciową tworzą nowoczesny układ, który ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dynamicznie rozwijającym się podwarszawskim gminom położonym wzdłuż trasy S7. Węzeł Czosnów jest najdroższą i największą inwestycją sieciową na Mazowszu.

Inwestycje w energetykę są konieczne. Mazowsze się rozwija, a rozwój to miejsca pracy i dobrobyt dla mieszkańców - powiedział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W 2016 r. rozpoczęto budowę Głównego Punktu Zasilania oraz dwutorowej linii kablowej 110 kV Łomianki-Czosnów, jednotorowej linii kablowej 15 kV i traktu światłowodowego. Dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości blisko 14,8 km łączy istniejący GPZ Łomianki (Główny Punkt Zasilania) z nową stacją w Czosnowie i jest najdłuższym kablem wysokiego napięcia w całej sieci PGE Dystrybucja.

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa linii wysokiego napięcia z miejscowości Mościska do stacji Łomianki i z Nowego Dworu Mazowieckiego do stacji Czosnów. Wówczas nowy GPZ w Czosnowie wraz z liniami 110 kV, które będą stanowić powiązanie z istniejącą siecią wysokich napięć, stworzy układ, który otwiera nowe szanse rozwoju dla tego regionu. Wartość wszystkich planowanych inwestycji związanych z węzłem Czosnów to ok. 130 mln zł.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 21.09.2017, Ilość wejść: 637, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry