Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

25.09.2017

Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami

  • Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami odbyła się w niedzielę 24 września na terenie Klubu Wiejskiego "Wilczeniec". Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami odbyła się w niedzielę 24 września na terenie Klubu Wiejskiego "Wilczeniec".
    Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami odbyła się w niedzielę 24 września na terenie Klubu Wiejskiego "Wilczeniec".
  • W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, który po rekonstrukcji w hołdzie poległym pod Łomiankami złożył wieniec. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, który po rekonstrukcji w hołdzie poległym pod Łomiankami złożył wieniec.
    W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, który po rekonstrukcji w hołdzie poległym pod Łomiankami złożył wieniec.

W niedzielę 24 września w Łomiankach zainscenizowana została walka z 1939 roku i szarża 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, upamiętniająca bitwę pod Łomiankami. Widowisko odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

W programie wydarzenia na godzinę 12:00 zaplanowano uroczystą Polową Mszę Św. z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziałów historycznych przy Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie. Następnie rekonstruktorzy, mieszkańcy oraz przybyli na uroczystości goście przemaszerowali na pole bitwy, które odbyło się na terenie Klubu Wiejskiego „Wilczeniec”.

Bitwa pod Łomiankami odbyła się 22 września 1939 roku pomiędzy jedynymi ocalałymi po bitwie nad Bzurą żołnierzami wojsk polskich pod dowództwem Mikołaja Bołtucia, a wojskami niemieckimi blokującymi oblężoną Warszawę. W jej wyniku poległo ok. 800 żołnierzy, a prawie 4 tys. zostało rannych.

 

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 25.09.2017, Ilość wejść: 694, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry