Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.10.2017

„Transplantacja darem życia” – konferencja dla licealistów

 • Na konferencję „Transplantacja darem życia” zaproszono uczniów LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
  Na konferencję „Transplantacja darem życia” zaproszono uczniów LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
 • Spotkanie otworzył dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Chmielewski.
  Spotkanie otworzył dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Chmielewski.
 • Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
  Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Stan polskiej transplantologii, pozyskiwanie dawców szpiku oraz doświadczenia osób żyjących po przeszczepach – to niektóre tematy konferencji zorganizowanej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkanie zaproszono uczniów LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.

Podczas konferencji naukowej „Transplantacja darem życia” dr n. med. Anna Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” zaprezentowała obszary medycyny transplantacyjnej i jej stan w Polsce. Problematykę pobierania nerki od żywego dawcy omówił prof. Sławomir Nazerewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej. O zawodzie koordynatora transplantacyjnego opowiedział Łukasz Górski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

W konferencji udział wzięli także Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, którzy mówili o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem.

W spotkaniu uczestniczyła również prof. nadzw. dr hab. n. med. Jolanta Korsak z Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, która wyjaśniła czym jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych dawców szpiku.

"Partnerstwo dla transplantacji" to program, którego celem jest zwiększenie liczby przeszczepów narządów oraz uzyskanie społecznego poparcia dla tej działalności.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 05.10.2017, Ilość wejść: 742, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry