Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

26.10.2017

Kwatera Ł – inauguracja wystawy z udziałem Wicewojewody

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach nastąpiło w czwartek uroczyste otwarcie wystawy „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. W wydarzeniu zainicjowanym przez Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Wystawa zlokalizowana jest w Kwaterze Ł (potocznie zwanej Łączką) i składa się z czternastu paneli. Dla zwiedzających będzie udostępniona w tym miejscu do 6 listopada 2017 roku, następnie będzie prezentowana na Krakowskim Przedmieściu.

Pomysłodawcy ekspozycji podzielili ją na dwie części tematyczne: w pierwszej, utrzymanej w tonacji czarno-białej, ukazano proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego. W drugiej części zaprezentowano na barwnych fotografiach przebieg prac poszukiwawczych na terenie Łączki.

„Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” stanowi podsumowanie historii Kwatery Ł i prac poszukiwawczych prowadzonych tu w latach 2012–2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Kwatera Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach to miejsce pochówku ofiar komunizmu, zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-1956. Wśród nich byli między innymi uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej 1920, obrońcy z września 1939 i wielu innych. Podczas poszczególnych etapów prac wydobyto szczątki ok. trzystu osób. Lista zidentyfikowanych dotąd pięćdziesięciu jeden osób dostępna jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Część z nich spoczęła w wybudowanym w 2015 roku na terenie Kwatery Ł Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Bookmark and Share
Monika Bujak, 26.10.2017, Ilość wejść: 544, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry