Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

04.01.2018

Podsumowanie kampanii „Odetchnij! Czyste mazowieckie”

  •  Warsztaty edukacyjne w Ciechanowie
    Warsztaty edukacyjne w Ciechanowie

Jak zapobiegać powstawaniu smogu? To jedno z kluczowych pytań, które w ostatnim czasie zadają sobie mieszkańcy wielu mazowieckich miejscowości. Pytanie to wielokrotnie padało podczas zakończonej niedawno kampanii Wojewody Mazowieckiego pod hasłem „Odetchnij! Czyste mazowieckie” propagującej dbałość o środowisko. W ramach tej inicjatywy mazowiecka młodzież razem z Wojewodami oraz przedstawicielami samorządów w formie warsztatów uczyła się, jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

Warsztaty edukacyjne na Mazowszu

W kampanii podjęto bardzo istotną, tematykę dobierając kanały i narzędzia komunikacyjne dostosowane do różnorodnych grup odbiorców. Wyprodukowano trzy spoty informacyjne osobno adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach kampanii zrealizowano 6 edukacyjnych warsztatów ekologicznych w szkołach podstawowych w: Ostrołęce, Pruszkowie, Sierpcu, Radomiu, Węgrowie i Ciechanowie. W warsztatach tych łącznie wzięło udział około 1,5 tys. uczestników. Ponadto dzięki 200 godzinom szkoleń przeprowadzonych w 75 placówkach edukacyjnych przeszkolono 2140 dzieci. W kampanii przewidziano też konkurs artystyczny na zobrazowanie czystego powietrza. W  jego efekcie troje mieszkańców województwa otrzymało nagrody rzeczowe – cyfrowe aparaty fotograficzne.

 

 

 

 

- Podsumowując kampanię „Odetchnij! Czyste mazowieckie” mogę stwierdzić, że dotarła ona do wielu odbiorców, zwłaszcza młodzieży. To ważna grupa ponieważ w przyszłości czystość powietrza, nie tylko na Mazowszu, w dużej mierze zależeć będzie od tego jak oni w młodości nauczą się troszczyć o środowisko. Mam nadzieję, że przesłanie kampanii pozostanie ponadczasowe, a jej efekty długotrwałe – powiedział Wojewoda.

Trwająca od 8 listopada do 15 grudnia 2017 r. Kampania „Odetchnij! Czyste mazowieckie” organizowana była w ramach finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste powietrze w województwie mazowieckim”. Jako inicjatywa edukacyjna w dużej mierze skupiała się na  pokazaniu odbiorcom istnienia w otaczającym środowisku zanieczyszczeń powietrza oraz informowaniu o sposobach wpływania na zmniejszenie ich emisji. Uświadomienie na przykład faktu, że człowiek wdycha codziennie około 14 kg powietrza, a uruchomiony samochód w ciągu godziny zużywa tyle tlenu ile potrzeba do oddychania około 800 osobom, wzbudziło w odbiorcach potrzebę zatroszczenia się o zdrowie własne i bliskich osób.

Tradycyjnie i multimedialnie

W „Odetchnij! Czyste mazowieckie”  przygotowano też wydawnictwo w postaci książki dla dzieci ze szkół podstawowych klasy 1-4. Część z 3 tys. egzemplarzy książek trafiła do wybranych szkolnych bibliotek. Opublikowano również broszurę informacyjną dla młodzieży i dorosłych pt. „Jak dbać o czyste powietrze ?”. Materiały związane z kampanią były publikowane w internecie. Poza relacjami i wiadomościami zamieszczonymi na portalach społecznościowych i stronie internetowej MUW ukazał się również internetowy quiz sprawdzający wiedzę dotyczącą emisji gazów i pyłów oraz zagrożeń nimi spowodowanych. Ten materiał uzyskał 12 tys. unikalnych odsłon. Na antenie Polskiego Radia w Programie 3 zagościły też kampanijne spoty reklamowe, które dotarły do 1 509 tys. słuchaczy. Dzięki temu w ogólnopolskich mediach o znaczeniu czystego powietrza i wyzwaniach związanych z jego utrzymaniem na Mazowszu opowiadał Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki, Wicewojewodowie Mazowieccy Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz.

Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są do pobrania w banerze „Odetchnij! Czyste mazowieckie” zamieszczonym na stronie www.mazowieckie.pl 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 04.01.2018, Ilość wejść: 610, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry