Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.01.2018

Rocznica Powstania Styczniowego

155 lat temu miał miejsce największy zryw narodowy w XIX wieku – wybuchło wówczas Powstanie Styczniowe. Dziś rano, w ramach stołecznych obchodów jego rocznicy, pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej w wojskowej asyście złożyli wieńce m. in.: Premier Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zryw narodowościowy

Polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim, następnie 1 lutego 1863 przeniosło się na Litwę. Swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego i trwało do jesieni 1864. Po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej, a zaborca rozpoczął intensywną rusyfikację ziem polskich.

Szef rządu przypomniał, że w czasie powstania w regularnych bitwach i potyczkach wzięło udział ponad 150 tysięcy powstańców. -Duża część z powstańców złożyła ofiarę albo ze swojego życia na polu chwały, albo w mrokach Syberii – mówił.

Choć powstanie zakończyło się przegraną, to pamięć o prowadzonej wówczas walce przetrwała w narodowej świadomości. Pamięć o nim przekazywana była w wielu utworach m.in. literackich, dzięki czemu umocniła kolejne pokolenia i dała impuls do narodowej pracy organicznej.

W swoim wystąpieniu pod Bramą Straceń Premier podkreślił, że praca na rzecz Polski jest wykonaniem testamentu styczniowych powstańców.

 

 

Dziedziniec Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej był kolejnym punktem upamiętnienia bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 155 lat, w którym zebrały się delegacje i poczty sztandarowe. Tutaj wieniec, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 22.01.2018, Ilość wejść: 636, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry