Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

08.03.2018

Pamięć o wydarzeniach Marca’68

Z okazji 50 rocznicy Marca’68 na Uniwersytecie Warszawskim, który był miejscem tamtych tragicznych wydarzeń, 8 marca br. odbyły się główne uroczystości jubileuszowe.

W południe przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa zebrały się najważniejsze w państwie osoby. Wieńce w miejscu upamiętnienia złożyli m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda, Wicepremier; Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin; Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Rektor UW, prof. Marcin Pałys, delegacje przedstawicieli samorządu, warszawskich uczelni wyższych oraz przedstawiciele organizacji studenckich.

- Wtedy, w tamtych dniach nie było pełnej niepodległości, była cenzura - to zupełnie nie to, co dzisiaj. Dzisiaj Polska jest niepodległa, dzisiaj nie ma cenzury, dzisiaj jest chleb i wolność i wszystko to, o co właśnie pokolenie moich rodziców i moich dziadków walczył – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu Andrzej Duda Prezydent RP.

- Jesteście bohaterami naszej wolności, tak jak "Solidarność" lat 80., jak Żołnierze Niezłomni, jak bohaterowie 1956 roku, tak i wy jesteście bohaterami naszej wolności, polskiej niepodległości – dodał  Prezydent zwracając się do uczestników Marca '68. 

W uroczystości udział wzięli m.in.: Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt, Prorektor ds. nauki i zarządzania SGH, prof. SGH Piotr Wachowiak, Prorektor ds. wojskowych WAT płk dr inż. Artur Król, Z-ca Dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP dr hab. n.med. Wojciech Bik, dziekan Wydziału Wzornictwa ASP, prof. Ksawery Piwocki, przedstawiciele Zarządu Samorządu Studentów UW oraz Przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.

8 marca 1968 roku, w kraju miały miejsce demonstracje studenckie, które odbyły się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Radomiu, Łodzi i Poznaniu. Na przeprowadzonych wówczas wiecach wzywano do obrony podstawowych swobód obywatelskich. Protestujący uchwalili też rezolucję, w której domagali się zwolnienia od odpowiedzialności karnej studentów wobec których zastosowano postępowanie dyscyplinarne. Odbywające się w spokojnej atmosferze protesty studenckie zostały brutalnie rozbite przez oddziały milicji i ORMO.

 

 

 

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 08.03.2018, Ilość wejść: 564, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry