Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.04.2018

Uczczono pamięć ofiar masowych egzekucji na Firleju

W 78. rocznicę pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych.

W trakcie uroczystości na cmentarzu komunalnym apel wykonali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Wśród zgromadzonych na cmentarzu byli radomscy parlamentarzyści i władze samorządowe, przedstawiciele urzędów i instytucji państwowych, służby mundurowe, uczniowie i mieszkańcy Radomia. Uroczystość miała oprawę wojskową, wśród przedstawicieli wojska obecni byli kombatanci i weterani. Pod Mauzoleum na Firleju młodzież dotarła w ramach corocznego, historycznego rajdu pieszego.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych Polaków w latach 1940-1945, na radomskim Firleju złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów, Mechlin oraz Stefanków. Szacuje się, że w latach 1940  - 1945 na radomskim Firleju zostało straconych ok. 15 tys. ludzi. W 1945 r. odbył się zbiorowy pogrzeb ofiar egzekucji.

Bookmark and Share
Natalia Lech, 05.04.2018, Ilość wejść: 237, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry