Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.04.2018

„Transplantacja – darem życia” konferencja dla licealistów

W III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Sowińskiego w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona transplantologii. Uczniowie mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą transplantologii w Polsce i wysłuchać doświadczeń osób żyjących po przeszczepach.

Konferencję rozpoczął Dyrektor szkoły, Grzegorz Mazur. W jej trakcie dr n. med. Anna Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” zaprezentowała obszary medycyny transplantacyjnej i jej stan w Polsce. Problematykę pobierania nerki od żywego dawcy omówił dr hab. Tomasz Jakimowicz. O zawodzie koordynatora transplantacyjnego opowiedział Łukasz Górski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

W konferencji udział wzięli także Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, którzy mówili o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem. W spotkaniu uczestniczyła również dr Agnieszka Rzeszotarska z Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, która wyjaśniła czym jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

Potencjalnymi dawcami szpiku mogą zostać zdrowi dorośli, którzy po okazaniu dowodu i wypełnieniu ankiety oddadzą próbki krwi do zbadania. Cała procedura rejestracji trwa około 30 minut. Na konferencji można było zaopatrzyć się w oświadczenie woli. Każda osoba dorosła podpisująca ten dokument, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Szczególnie ważne jest, aby w ślad za podpisaniem oświadczenia woli powiadomić najbliższych o swojej decyzji.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 11.04.2018, Ilość wejść: 346, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry