Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

09.12.2016

75. rocznica bitwy o Tobruk

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Tobruk. Składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddał hołd żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, którzy walczyli bohatersko w szeregach sił sprzymierzonych w obronie tobruckiej twierdzy. Ich waleczność i determinacja przyczyniły się do jednej z pierwszych dużych porażek Państw Osi podczas II wojny światowej. 

Organizatorem obchodów 75. rocznicy bity o Tobruk pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Bitwa o Tobruk na terytorium Libii rozpoczęła się 10 kwietnia i zakończyła 27 listopada 1941 roku. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały niemieckie oddziały Africa Corps pod dowództwem generała Rommla. Trudność walk potęgowały dokuczliwe warunki klimatyczne i poczucie całkowitego odcięcia od świata. Z tego powodu obrońcy zyskali nazwę ”Szczurów Tobruku”. Straty aliantów w tej bitwie zostały oszacowane na przynajmniej 4000 żołnierzy, w tym poległo w bohaterskich walkach 109 Polaków. 

Udział polskich żołnierzy w bitwie o Tobruk upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1945 r. „TOBRUK 19 VII – 10 XII 1941”, a po 1990 r. „TOBRUK 22 VIII – 10 XII 1941” oraz napisem „TOBRUK” na zniczu Grobu Nieznanego Żołnierza w Krakowie.

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 09.12.2016, Ilość wejść: 970, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry