Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

09.12.2016

75. rocznica bitwy o Tobruk

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Tobruk. Składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddał hołd żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, którzy walczyli bohatersko w szeregach sił sprzymierzonych w obronie tobruckiej twierdzy. Ich waleczność i determinacja przyczyniły się do jednej z pierwszych dużych porażek Państw Osi podczas II wojny światowej. 

Organizatorem obchodów 75. rocznicy bity o Tobruk pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Bitwa o Tobruk na terytorium Libii rozpoczęła się 10 kwietnia i zakończyła 27 listopada 1941 roku. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały niemieckie oddziały Africa Corps pod dowództwem generała Rommla. Trudność walk potęgowały dokuczliwe warunki klimatyczne i poczucie całkowitego odcięcia od świata. Z tego powodu obrońcy zyskali nazwę ”Szczurów Tobruku”. Straty aliantów w tej bitwie zostały oszacowane na przynajmniej 4000 żołnierzy, w tym poległo w bohaterskich walkach 109 Polaków. 

Udział polskich żołnierzy w bitwie o Tobruk upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1945 r. „TOBRUK 19 VII – 10 XII 1941”, a po 1990 r. „TOBRUK 22 VIII – 10 XII 1941” oraz napisem „TOBRUK” na zniczu Grobu Nieznanego Żołnierza w Krakowie.

Podobne tematy

Podziel / Share
Opublikowane przez Joanna Bereda, 09.12.2016, Ilość wejść: 435, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
do góry