Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

09.01.2017

Wystawa prac pensjonariusza domu Senior – WIGOR w Błoniu

W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego można oglądać ludowe wycinanki, których autorem jest Andrzej Kubiak. Prace powstały w  Dziennym Domu „Senior – WIGOR” w Błoniu, który dofinansowywany jest z rządowego programu aktywizacji seniorów. Wystawę można oglądać do 27 stycznia.

Andrzej Kubiak przez 12 lat współpracował z Cepelią, dla której tworzył wycinanki łowickie. Na 35 lat zaniechał tej działalności i dopiero w 2016 r. powrócił do swojej pasji w Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Błoniu. Chciał w ten sposób ożywić wspomnienia i zachęcić innych uczestników zajęć do rozwijania swoich pasji. Powrót do dawnego hobby zaowocował wystawą zorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej w sierpniu 2016 r.

W województwie mazowieckim działa 14 Dziennych Domów „Senior – WIGOR”, w których od poniedziałku do piątku prowadzone są zajęcia dostosowane do potrzeb seniorów – uczestników programu. Głównie są to panele prozdrowotne, edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne i opiekuńcze. Seniorzy aktywne spędzają wolny czas realizując swoje pasje, a także nawiązują relacje społeczne.

Dotąd domy otworzono w Szczutowie (powiat sierpecki), w Radomiu, Woli Karczewskiej (gmina Wiązowna), Komorowie (gmina Wieniawa), Pułtusku, Małej Wsi, Stanowie ( gmina Bodzanów), Wąsewie, Drobinie, Błoniu, Wołominie, Odrzywole, Różanie i Leoncinie.

Placówki dofinansowywane są w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Senior – WIGOR”. Jego strategicznym celem jest poprawa jakości życia seniorów – osób nieaktywnych zawodowo w wieku powyżej 60 lat i zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu. Na realizację Programu w latach 2015 – 2020 przeznaczono łącznie 340 mln zł  (z tego w 2015 r. – 30 mln zł, w 2016 r. – 40 mln zł, w 2017 r. – 30 mln zł, w 2018 r. – 80 mln zł, w 2019 r. – 80 mln zł, w 2020 r. – 80 mln zł).

Obecnie Ministerstwo Rodziny, Rozwoju i Polityki Społecznej przygotowało propozycje  zmian w Programie. Dotyczą one m.in. nazwy („Senior +”), wprowadzenia nowej formy placówki (Klub „Senior +”) oraz finansowania. Zmiany wejdą w życie w 2017 r. 

Podziel / Share
Joanna Bereda, 09.01.2017, Ilość wejść: 1487, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry