Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

06.03.2017

Łomianki: odsłonięcie tablicy upamiętniającej „Inkę”

Tablicę upamiętniającą sanitariuszkę V Wileńskiej Brygady AK Danutę Siedzikównę „Inkę” odsłonięto w Parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym. W uroczystości udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Na tablicy umieszczono srebrne serce, będące darem serc mieszkańców Łomianek oraz cytat z więziennego grypsu, w którym "Inka" napisała: Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba. 

Danuta Siedzikówna (ur. 3 września 1928 r.) była córką Wacława, wywiezionego przez Rosjan do łagru, zmarłego w Teheranie w 1943 r. i Eugenii, rozstrzelanej przez Niemców we wrześniu 1943 r. Mając 15 lat wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie odbyła szkolenie medyczne. Od października 1944 r. pracowała w nadleśnictwie Hajnówka jako kancelistka. W październiku 1945 roku została aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Po uwolnieniu z konwoju przez patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja „Konusa”, na przełomie 1945 i 1946 r. podjęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn. Nawiązała współpracę z ppor. Zdzisławem Badochą „Żelaznym”, dowódcą jednego ze szwadronów „Łupaszki”. Zatrzymana została w Gdańsku, gdzie miała zdobyć lekarstwa potrzebne oddziałowi „Żelaznego”. W gdańskim więzieniu karno-śledczym była zastraszana, poniżana i torturowana. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał ją na karę śmierci. Zginęła 28 sierpnia 1946 r. 

Podziel / Share
Joanna Bereda, 06.03.2017, Ilość wejść: 775, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry