Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

08.03.2017

Wicewojewoda spotkał się z sołtysami powiatu garwolińskiego

  • Wicemarszałek Maria Koc i Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski spotkali się z sołtysami powiatu garwolińskiego. Wicemarszałek Maria Koc i Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski spotkali się z sołtysami powiatu garwolińskiego.
    Wicemarszałek Maria Koc i Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski spotkali się z sołtysami powiatu garwolińskiego.
  • Sołtysi poruszali tematy związane m.in. z pozyskaniem dofinansowania na remonty dróg lokalnych i budowę chodników. Podczas spotkania omawiano też sprawy z obszaru polityki społecznej i służby zdrowia. Sołtysi poruszali tematy związane m.in. z pozyskaniem dofinansowania na remonty dróg lokalnych i budowę chodników. Podczas spotkania omawiano też sprawy z obszaru polityki społecznej i służby zdrowia.
    Sołtysi poruszali tematy związane m.in. z pozyskaniem dofinansowania na remonty dróg lokalnych i budowę chodników. Podczas spotkania omawiano też sprawy z obszaru polityki społecznej i służby zdrowia.

Inwestycje drogowe, pomoc społeczna, służba zdrowia oraz oświata – to główne tematy spotkania Wicemarszałek Senatu Marii Koc, posła Grzegorza Woźniaka i Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego z sołtysami powiatu garwolińskiego.

Sołtysi często poruszali kwestie dotyczące inwestycji drogowych. Zgłaszali potrzeby remontów dróg powiatowych i gminnych oraz budowy chodników. Dopytywali o możliwość wykonania tych zadań przy udziale finansowym z zewnętrznych funduszy.

Przedstawiciele lokalnych społeczności wiejskich pytali też o meliorację, wały przeciwpowodziowe i szkody łowieckie. Ponadto pojawiały się zagadnienia dotyczące funduszów sołeckich i wypłat odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę dróg.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski odniósł się do zagadnień z obszaru polityki społecznej poruszonych podczas spotkania. Poinformował m.in. o dotychczasowym funkcjonowaniu programu Rodzina 500 plus w województwie mazowieckim. Przypomniał także główne założenia i cele wprowadzanej reformy systemu edukacji, jak i poruszył sprawy związane z reformą służby zdrowia i ratownictwa medycznego.

Spotkanie zostało zorganizowane w świetlicy wiejskiej w Górznie. Uczestniczyli w nim m.in. wójt gminy Górzno Waldemar Sabak oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Było połączone z corocznym Świętem Sołtysa, które w większości polskich gmin obchodzone jest 11 marca.

  • Czym zajmuje się sołtys?

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy - sołectwa. Jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka. Szczegółowe uprawnienia sołtysa regulowane są w statucie sołectwa uchwalanym przez Radę Gminy. Do kompetencji sołtysa należy m.in.: reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, realizacja uchwał Rady Gminy dotyczących sołectwa, a także uczestnictwo w sesjach Rady Gminy.

Podobne tematy

Podziel / Share
Joanna Bereda, 08.03.2017, Ilość wejść: 1065, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry