Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

27.03.2017

„Transplantacja Darem Życia” – konferencja w Piasecznie

Popularyzacja transplantacji narządów i tkanek była głównym celem konferencji z udziałem lekarzy transplantologów i transfuzjologów z Mazowsza. Spotkanie zorganizowano w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim”.

Celem programu realizowanego od 2009 r. z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, Wojskowego Instytutu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby po przeszczepie.

Podczas konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Piasecznie, do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zgłosiło się 39 osób. Potencjalni dawcy muszą być zdrowi i pełnoletni. Po okazaniu dowodu i wypełnieniu ankiety oddaje się próbki krwi do zbadania. Procedura rejestracji trwa ok. 30 minut.

Uczestnicy konferencji zachęcani byli do podpisywania oświadczeń woli wyrażając tym samym zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia. Oświadczenie woli stanowi dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręcznie podpisane ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Okazuje się, że aż 80 procent Polaków nie mówiło swoim bliskim jaka jest ich wola odnośnie oddania po śmierci narządów do przeszczepienia. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać na ten temat z najbliższymi.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 27.03.2017, Ilość wejść: 827, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry