Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

10.04.2017

Wernisaż wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności”

  • W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”. W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”.
    W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”.
  • W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki. W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
    W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
  • Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz. Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz.
    Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz.

„Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010” to tytuł wystawy, która znajduje się w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W wernisażu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wystawa przedstawiająca w układzie chronologicznym życie i działalność opozycjonistki w PRL została przygotowana w trzydziestą drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Jej autorem jest  Arkadiusz Kazański, historyk z pionu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów (państwowych, IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek oraz zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielką NSZZ Solidarność. Urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Siennem (obecnie Sadowe) niedaleko Równego na Wołyniu. Zginęła w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Za swoją działalność społeczną i opozycyjną w PRL została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 10.04.2017, Ilość wejść: 866, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry