Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

10.04.2017

Wernisaż wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności”

  • W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”. W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”.
    W holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto wystawę „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010”.
  • W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki. W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
    W wernisażu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
  • Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz. Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz.
    Wystawa przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność Anny Walentynowicz.

„Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929 - 2010” to tytuł wystawy, która znajduje się w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W wernisażu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wystawa przedstawiająca w układzie chronologicznym życie i działalność opozycjonistki w PRL została przygotowana w trzydziestą drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Jej autorem jest  Arkadiusz Kazański, historyk z pionu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów (państwowych, IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek oraz zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielką NSZZ Solidarność. Urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Siennem (obecnie Sadowe) niedaleko Równego na Wołyniu. Zginęła w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Za swoją działalność społeczną i opozycyjną w PRL została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 10.04.2017, Ilość wejść: 791, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry