Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

23.08.2017

Obchody 97. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami

  • Zebrani goście odmówili modlitwę w intencji poległych w walce przeciwko wojskom bolszewickim w 1920 r. Zebrani goście odmówili modlitwę w intencji poległych w walce przeciwko wojskom bolszewickim w 1920 r.
    Zebrani goście odmówili modlitwę w intencji poległych w walce przeciwko wojskom bolszewickim w 1920 r.
  • Kwiaty w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożyła kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska. Kwiaty w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożyła kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.
    Kwiaty w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożyła kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

Samorządowcy, przedstawiciele społeczności lokalnych, harcerze zebrali się w piątek 18 sierpnia na cmentarzu garnizonowym w Płocku, aby oddać hołd obrońcom miasta poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Uczestniczący w uroczystościach goście odmówili modlitwę w intencji poległych w walce przeciwko bolszewikom, wzięli udział w apelu pamięci oraz złożyli wieńce. W imieniu Wojewody Mazowieckiego kwiaty złożyła kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

Po wojnie polsko-bolszewickiej miasto Płock Krzyżem Walecznych odznaczył marszałek Józef Piłsudski „za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich znalazło się miasto, za męskość i waleczność”.

Płock jest jednym z dwóch miast odznaczonych za zasługi w walce przeciwko wojskom bolszewickim w 1920 roku. Drugim był Lwów, którego wyróżniono Krzyżem Virturi Militari. Marszałek Piłsudski nadał także obu miastom tytuł „miasta bohatera”.

18 sierpnia 1920 r. do Płocka wkroczyli bolszewicy, ale niespełna 24 godziny później ich wojska zostały wyparte przez mieszkańców miasta, nie pozwalając wrogowi przejść na drugą stronę Wisły. Z tej okazji co roku na cmentarzu garnizonowym w Płocku gromadzą się przedstawiciele władz samorządowych, Wojewody Mazowieckiego, służb mundurowych, harcerze, kombatanci i reprezentacje lokalnych społeczności.

 

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 23.08.2017, Ilość wejść: 391, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry