Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

11.09.2017

Ostrołęka: 100. rocznica urodzin majora Stefana Kleczkowskiego

  • Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce) Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
  • Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce) Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
    Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)

100 lat temu urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohater Ojczyzny i członek legendarnych dywizjonów 302 i 303, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się uroczystość w hołdzie jego pamięci.

Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji odprawiono mszę oraz na lokalnym cmentarzu parafialnym. Kwiaty na grobie majora w imieniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego złożył kierownik delegatury w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta Stanisław Kubeł podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.

- Wrzesień to czas pamięci i czci bohaterów, którzy walczyli na różnych frontach w drugiej wojnie światowej, jednym z tych bohaterów był major Stefan Kleczkowski. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 100. rocznicy urodzin naszego bohatera, bohatera tej ziemi. Chciałem podziękować wszystkim stowarzyszeniom, a szczególnie Mazowieckim Inicjatywom Społecznym. Dziękuję także kombatantom, pocztom sztandarowym, mieszkańcom Kleczkowa i gminy Troszyn, a także rodzinie pana Stefana Kleczkowskiego – powiedział starosta ostrołęcki.

Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od uroczenia związany z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W 1937 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. Dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski przedostał się do Rumuni, Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem pochowany został w Polsce, na cmentarzu w Kleczkowie.

Podobne tematy

  • 21.10.2017
    Jubileusz setnych urodzin w Podlesiu
Podziel / Share
Igor Piwowarski, 11.09.2017, Ilość wejść: 496, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry