Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

18.09.2017

Ostrołęka: uroczystości przy pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego

  •  Uroczystość w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyła się przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Fot. Urząd Miasta Ostrołęki.
    Uroczystość w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyła się przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Fot. Urząd Miasta Ostrołęki.

Hołd obrońcom Ojczyzny z września 1939 r. oddali 17 września mieszkańcy Ostrołęki. Uroczystość odbyła się w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Ostrołęczanie uczcili pamięć żołnierzy modlitwą i złożeniem kwiatów przy pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego. Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podkreślił, że nasza powinność wobec bohaterów tamtych czasów zamyka się w trzech obszarach: pamięci, modlitwy i codziennej odpowiedzialności za swoją pracę. Przypomniał też ciężkie losy Sybiraków, którzy 17 września obchodzili również swoje święto.

Następnie u stop pomnika złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości udział wziął Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Związek Radziecki napadł na Polskę 17 września 1939 r., bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. Decyzja o zaatakowaniu Rzeczypospolitej zapadła 23 sierpnia w efekcie podpisania tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow. Pamięci wszystkich, którzy zginęli oraz tych wywiezionych do łagrów na Syberię, poświęcony jest Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Monument przedstawia wagon kolejowy wypełniony krzyżami. Na torach wykute są nazwy miejsc kaźni Polaków.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 18.09.2017, Ilość wejść: 447, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry