Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

23.10.2017

Mieszkańcy Przasnysza pamiętają o Kardynale Kakowskim

W Przasnyszu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Kardynała Aleksandra Kakowskiego, w setną rocznicę jego wstąpienia do Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Wziął w nich udział Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Przasnyszu działa Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który we współpracy z delegaturą MUW i miastem Przasnysz zorganizował uroczystości. Odbywały się one w przasnyskim kościele farnym i w Muzeum Historycznym.

Odsłonięto epitafium poświęcone osobie Kardynała Kakowskiego. Senator Jan Maria Jackowski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił w nim wkład duchownego, „wybitnego syna tej ziemi”, w dzieło odrodzenia Polski w 1918 roku i określił działania Rady Regencyjnej, w które był zaangażowany Kardynał, jako „wspaniałe świadectwo mądrości naszych przodków”.

Wśród gości zebranych w Przasnyszu byli: rodzina Kardynała Aleksandra Kakowskiego, Biskup Płocki Piotr Libera, Senator Ziemi Ciechanowskiej Jan Maria Jackowski, Poseł Anna Cicholska, przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – Marcin Czapliński, Starosta Zenon Szczepankowski, Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska i uczniowie ze szkoły podstawowej w Nowej Krępie. Przybyło także wielu mieszkańców.

W Muzeum Historycznym uczestnicy wydarzenia obejrzeli wystawę ,,Z niewoli do niepodległości”, na której zaprezentowano między innymi pamiątki związane z działalnością Rady Regencyjnej i osobą Kardynała Aleksandra Kakowskiego. Wśród nich dokumenty, egzemplarze prasy z początku wieku, rzeźby, obrazy, jak również dzieła teologiczne i pozycje naukowe prawa kanonicznego autorstwa Kardynała Aleksandra Kakowskiego, wydane w okresie międzywojennym.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Natalia Lech, 23.10.2017, Ilość wejść: 680, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry