Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

02.11.2017

Kwesty na zabytkowe mazowieckie cmentarze

W trakcie dnia Wszystkich Świętych Kierownicy Delegatur MUW z regionu ciechanowskiego i płockiego kwestowali na rzecz renowacji lokalnych miejsc pamięci.

W Płocku odbyła się coroczna kwesta na Cmentarzu Miejskim. To obiekt o ponad stuletniej historii, który jest miejscem spoczynku między innymi żołnierzy września – października 1939 roku. Na tym cmentarzu Kierownik Delegatury MUW Marlena Mazurska kwestowała na rzecz odrestaurowania kolejnych płockich nagrobków: Mariana Zglinickiego (płockiego prawnika, współzałożyciela Towarzystwa Spożywczego i Kasy Pożyczkowej „Zgoda”) i Piotra Pawłowskiego (płockiego XIX-wiecznego malarza i fotografa).

2 listopada w zbiórce uczestniczyła Hanna Makówka, Starszy Inspektor z Wydziału Kontroli MUW. Kwesta „Ratujmy Płockie Powązki” była przygotowana przez Stowarzyszenie Starówka Płocka. Dotychczas ze zbiórek pieniężnych na cmentarzu odnowiono trzydzieści dwa groby, zbudowano dwa nowe, wyremontowano kaplicę grobową i zrekonstruowano trzy tablice epitafijne, jak również wybudowano mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych.

W Ciechanowie Kierownik Delegatury MUW Krzysztof Bieńkowski wziął udział w kweście, która odbyła się na cmentarzu komunalnym. Organizatorem akcji był komitet społeczny ,,Wolontariat Pamięci”, który zorganizował zbiórkę przy wsparciu Urzędu Miasta w Ciechanowie.

Odwiedzający w tym dniu groby mieszkańcy Ciechanowa wsparli kwestujących. Zebrane od 31 października do 2 listopada fundusze będą przeznaczone na odnowienie zabytkowych nagrobków oraz miejsc spoczynku zasłużonych dla Ciechanowa osób. Takie miejsca znajdują się na najstarszym cmentarzu ciechanowskim przy ulicy Płońskiej, który założony został w 1828 roku. Znajdują się tam groby powstańców, działaczy społecznych, uczestników rewolucji oraz mogiły poległych i pomordowanych w czasie wojny.

Cmentarz przy ul. Płońskiej wpisany został do rejestru zabytków w 1972 roku. Plan odnowy – opracowany przez komisję specjalistów sztuki - obejmuje między innymi groby: ks. Józefa Kwiatkowskiego (1809-65), ks. Piusa Sękusa (1864-89), ks. Wiktora Radzikowskiego (1839-1908) i ks. Wacława Ozdobińskiego (1876-1932).

 

Podobne tematy

Bookmark and Share
Monika Bujak, 02.11.2017, Ilość wejść: 580, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry