Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

19.12.2017

VIII Mazowieckie Wigilijne Spotkanie Muzealników w Opinogórze Górnej

W Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się wigilia Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wręczono także Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Krzysztofowi Wittowi.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP Krzysztofa Piotra Witta - wybitnego działacza emigracyjnego, pisarza, twórcę kultury i wieloletniego publicystę Radia Wolna Europa. Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Krzysztof Bieńkowski - Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie. Krzyż został przyznany za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, kultury i sztuki oraz za działalność publicystyczną. Z wnioskiem o nadanie publicyście medalu wystąpił Roman F.Kochanowicz - Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Krzysztof Piotr Witt (ur.1939 r.) to wybitny publicysta Radia Wolna Europa, pisarz, historyk, eseista, działacz emigracyjny i krytyk sztuki - od 1982 roku przebywający ze względów politycznych na emigracji we Francji. W Polsce prowadził dział sztuki dawnej w czaspopiśmie ,,Sztuka" (1974-1981). Publikował także w ,,Przekroju" ,,Ruchu Muzycznym" ,,Współczesności" i ,,Kierunkach". Wspołpracował blisko z ,,Kulturą Paryską" J.Giedroyca. Opublikował kilkadziesiąt esejów o sztuce XVII-XX wieku. Był także komentatorem politycznym Radia Wolna Europa od lat osiemdziesiątych do końca istnienia rozgłośni. Jest autorem rozpraw popularyzujących m.in. Panoramę Racławicką i twórczość Fryderyka Chopina ,,Przedpiekle sławy.Rzecz o Chopinie". Piotr Witt zasłynął również jako badacz historyczny dziejów Polaków we Francji i opracował pierwszą monografię Ambasady Polskiej w Paryżu (,,Hotel de Monaco-Ambassade de Pologne". Współpracuje stale z Muzeum Narodowym w Warszawie, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie spotkania wigilijnego odbyła się również sesja naukowa, na której referaty i prezentacje wygłosili: Piotr Witt (,,Tadeusz Kościuszko-bohater o nieznanym obliczu"), dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologii w Warszawie (,,Ziemia Ciechanowsko-Przasnyska a Puszcza Kurpiowska"), Wojciech Prus-Wiśniowski (,,30-lecie Prywatnego Muzeum Regionalnego Bożeny i Wojciecha Prus-Wiśniowskich w Górze Kalwarii"), Wojciech Gurczyk (,,Podsumowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich") oraz  Magda Bral (,,Prezentacja katalogu do wystawy Polonia Restituta - Polskie drogi do niepodległości"). Honorowym gościem spotkania była Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Okręgu Mazowieckiego - Halina Czubaszek i Wójt Gminy Opinogóra Górna - Piotr Czyżyk. Spotkanie uświetnił koncert Jakuba Kozuba i występ Alicji Kaszubowskiej.

Bookmark and Share
Natalia Lech, 19.12.2017, Ilość wejść: 612, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry