Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

16.03.2018

Józef Bem, bohater dwóch narodów - uroczystości w Ostrołęce

W Ostrołęce wspólnie z węgierskimi gośćmi świętowano rocznicę wybuchu 15 marca 1848 roku powstania przeciwko Austrii. Razem z ostrołęczanami hołd generałowi Józefowi Bemowi, bohaterowi tamtych wydarzeń, złożyli János Tischler – Radca Ambasady Węgier w Warszawie i jednocześnie Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Akos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce. W uroczystości wzięli udział m.in.: Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce i Janusz Kotowski, Prezydent Miasta Ostrołęka.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęka

Na plac przed pomnikiem generała Józefa Bema przybyły delegacje przedstawicieli m.in.: polskiego parlamentu, samorządu województwa, ostrołęckich samorządowców, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz kombatantów. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęła młodzież w mundurach z epoki oraz poczty sztandarowe miasta, policji i ostrołęckich szkół.

Wspólne świętowanie polsko-węgierskiej przyjaźni ma już swoją tradycję w Ostrołęce. Opis takiego wydarzenia z 1937 roku zachował się nawet w dokumentach węgierskiej dyplomacji, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu na uroczystości János Tischler. We wspomnianym wydarzeniu wzięło wówczas udział około czterech tysięcy ostrołęczan.

Po uroczystości pod pomnikiem węgierscy goście odwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz spotkali się z młodzieżą I LO, noszącego imię generała Józefa Bema - bohatera obydwu nardów.

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 16.03.2018, Ilość wejść: 270, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry