Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

30.12.2016

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego na Mazowszu

  • W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków (HPAI). W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków (HPAI).
    W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków (HPAI).

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie grypy ptaków (HPAI). Wzięli w nim udział Wojewoda Zdzisław Sipiera i Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb i inspekcji zajmujących się zwalczaniem ptasiej grypy. Podczas posiedzenia przypomniano najważniejsze zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Na mocy powyższego rozporządzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zakaz:

  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw, z wyłączeniem lotów treningowych lub lotów konkursowych gołębi;
  • przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia ptaków, o których mowa w lit. a, na targowiskach;
  • pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Na Mazowszu przypadek wystąpienia ptasiej grypy u łabędzia niemego miał miejsce 21 grudnia bieżącego roku nad Jeziorem Łacha w Józefowie (powiat otwocki) koło Warszawy.

O wszystkich niepokojących objawach u drobiu w gospodarstwach należy natychmiast informować właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek zgłaszania organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

Pliki do pobrania

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 30.12.2016, Ilość wejść: 838, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry