Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

30.12.2016

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego na Mazowszu

  • W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków (HPAI).
    W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków (HPAI).

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie grypy ptaków (HPAI). Wzięli w nim udział Wojewoda Zdzisław Sipiera i Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb i inspekcji zajmujących się zwalczaniem ptasiej grypy. Podczas posiedzenia przypomniano najważniejsze zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Na mocy powyższego rozporządzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zakaz:

  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw, z wyłączeniem lotów treningowych lub lotów konkursowych gołębi;
  • przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia ptaków, o których mowa w lit. a, na targowiskach;
  • pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Na Mazowszu przypadek wystąpienia ptasiej grypy u łabędzia niemego miał miejsce 21 grudnia bieżącego roku nad Jeziorem Łacha w Józefowie (powiat otwocki) koło Warszawy.

O wszystkich niepokojących objawach u drobiu w gospodarstwach należy natychmiast informować właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek zgłaszania organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

Załączniki do strony

Podobne tematy

Podziel / Share
Opublikowane przez Marcin Walasik, 30.12.2016, Ilość wejść: 293, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

  • Brak komentarzy

Rozmiar czcionki

Kalendarium

Subskrypcje

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter: Zarejestruj się

Jeśli chcesz edytować/usunąć swoje dane, zaloguj się.


»Przypomnij hasło
Cudzoziemcy
Program "Rodzina 500 plus"
Afrykański pomór świń

dane powiatów, gmin oraz placówek pomocy społecznej