Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

27.01.2017

Prognoza zanieczyszczeń – ostrzeżenie dla Mazowsza

  • Prognoza jakości powietrza na Mazowszu w 2017 roku. Prognoza jakości powietrza na Mazowszu w 2017 roku.
    Prognoza jakości powietrza na Mazowszu w 2017 roku.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ALERT I w związku z ryzykiem przekroczenia na niektórych obszarach Radomia, Płocka, aglomeracji warszawskiej oraz w strefie mazowieckiej dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu. Ostrzeżenie obowiązuje do końca 2017 roku.

Ogłoszony ALERT I poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie mogą zostać przekroczone dopuszczalne normy poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Ryzyko to dotyczy norm całorocznych. Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl.

Lista miast, powiatów i gmin, w których mogą zostać przekroczone dopuszczalne normy poziomu pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu jest dostępna w załączniku niniejszego komunikatu.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, astmatycy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia.

Samorządy dysponują narzędziami służącymi do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno – letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Obowiązują następujące poziomy alertów:

  • ALERT POZIOM I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).

Pliki do pobrania

Podobne tematy

Podziel / Share
Łukasz Gołaś, 27.01.2017, Ilość wejść: 2215, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry