Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

03.04.2017

Afrykański Pomór Świń: poszukiwanie padłych dzików

  •  Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez m.in. służby weterynaryjne, związek łowiecki oraz żołnierzy.
    Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez m.in. służby weterynaryjne, związek łowiecki oraz żołnierzy.

Od 4 kwietnia na terenie powiatu łosickiego - w gminach Platerów, Sarnaki, Stara Kornica - służby weterynaryjne, leśnicy oraz wojsko będą prowadzić poszukiwania padłych dzików. Łącznie zaangażowanych będzie ok. 120 osób. Kontrola lasów potrwa do 7 kwietnia.

Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF w województwie mazowieckim. Mieszkańców prosimy o zachowanie ostrożności i niewstrzymywanie prac służb - mówi Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele m.in. służb weterynaryjnych, związku łowieckiego,lasów państwowych oraz żołnierze. Całością sił i środków wojska dowodził będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 03.04.2017, Ilość wejść: 795, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry