Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

04.08.2015

Jak traktować pacjentkę po stracie ciąży – rekomendacje

 • Podczas konferencji prasowej przedstawiono program "Niekorzystne zakończenie ciąży - rekomendacje postępowania z pacjentkami" przygotowany przez zespół powołany przez wojewodę mazowieckiego.
  Podczas konferencji prasowej przedstawiono program "Niekorzystne zakończenie ciąży - rekomendacje postępowania z pacjentkami" przygotowany przez zespół powołany przez wojewodę mazowieckiego.
 • W spotkaniu z przedstawicielami szpitali regionu siedleckiego wzięli udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Elżbieta Nawrocka, Wydział Zdrowia MUW i prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii.
  W spotkaniu z przedstawicielami szpitali regionu siedleckiego wzięli udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Elżbieta Nawrocka, Wydział Zdrowia MUW i prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii.
 • Spotkanie "Niekorzystne zakończenie ciąży - rekomendacje postępowania z pacjentkami" w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
  Spotkanie "Niekorzystne zakończenie ciąży - rekomendacje postępowania z pacjentkami" w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Rekomendacje trafią do oddziałów położniczo-ginekologicznych z 6 publicznych szpitali z regionu siedleckiego. Celem dokumentu opracowanego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim jest wprowadzenie do praktyki szpitalnej zasad opieki nad matką oraz postępowania zapewniającego możliwość pożegnania się z dzieckiem. W 2014 r. w regionie siedleckim odnotowano około 564 przypadki niekorzystnego zakończenia ciąży (samoistnych poronień, martwych urodzeń oraz śmierci żywo urodzonych noworodków).

Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur. Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego*. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania. Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim.

Ocena funkcjonowania zaleceń za pół roku

Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po 6 miesiącach. W dokumencie znajduje się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do zgłaszania uwag i obserwacji z praktyki. Bada ona też m.in. warunki organizacyjne szpitali, dostępność pomieszczeń do pożegnania się, zapewnienia opieki psychologa, osoby duchownej itp.

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Siedlec, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego i Garwolina. Placówkom przekazano założenia powstałego właśnie dokumentu, który trafi do wszystkich 52 oddziałów położniczo-ginekologicznych na Mazowszu.

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr hab. n. med.  Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


* O ile w USC został uprzednio wystawiony akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu (wymagane jest podanie płci dziecka).

Podobne tematy

Podziel / Share
04.08.2015, Ilość wejść: 2499, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry