Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

28.02.2018

Rusza akcja „SpoKREWnieni służbą”

20 marca br. pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych podległych Wojewodzie będą mogli oddać krew na dziedzińcu urzędu przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie, w godzinach 9:00- 14:00.

Oddanie krwi trwa około pół godziny. Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18 – 65 lat, ważąca ponad 50 kg (kobiety po 3 dniach od zakończenia miesiączki oraz 6 miesiącach po porodzie). W dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu. W celu wypełnienia kwestionariusza wymagany jest dowód tożsamości.

W zbiórce krwi udziału nie mogą wziąć osoby m.in.: przyjmujące leki, przeziębione, po spożyciu alkoholu, osoby po przebyciu drobnych zabiegów chirurgicznych (np. po usunięciu zęba) oraz te, które w przeciągu ostatniego pół roku przeszły operacje i zabiegi z naruszeniem skóry lub błon śluzowych jak akupunktura, tatuaże, kolczyki.

Ogólnopolska akcja organizowana jest w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i Minister Obrony Narodowej. W ubiegłym roku 50 pracowników urzędu wojewódzkiego i służb zespolonych oddało 22,5 litra krwi. A w całej Polsce zebrano 3,8 tys. litrów krwi.

Dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, świętem państwowym ustanowionym w 2011 roku. W związku z jego obchodami w 2017 roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, chcąc oddać hołd żołnierzom podziemia komunistycznego wystąpiło z inicjatywą zorganizowania pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, trwającej przez cały miesiąc marzec akcji zbiórki krwi dla wszystkich potrzebujących pod hasłem „spoKREWnieni służbą”.

Podziel / Share
Natalia Lech, 28.02.2018, Ilość wejść: 553, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry