Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

05.07.2018

Warszawskie bramy... – wystawa w MUW

Odwiedzający gmach przy pl. Bankowym 3/5 wiedzą, że przestrzeń głównego holu MUW  jest miejscem ekspozycji wystaw czasowych. Od 4 lipca br. w otwartej przestrzeni galerii można oglądać wystawę fotografii autorstwa Krzysztofa Pająka.

Prezentowane na wystawie fotografie są zbiorem prac warszawskiego artysty z ostatniej dekady. Wystawa, jak informuje już sam jej tytuł „Warszawskie bramy i inne fotografie” dzieli się na dwie części.

Pierwsza część z prezentowanych prac ukazuje fragmenty miejskiej materii. Obiektyw artysty stał się tutaj niejako mikroskopem, który zatrzymał się na wyimkach zwykłych, mijanych mimochodem miejsc. Prawie monochromatyczne – czarno-białe lub tylko miejscami wpadające w odcienie brązów i sepii- zdjęcia wydobywają z przedstawionych detali ich prawdziwa naturę. Bramy, drzwi, fragmenty podwórza odsłaniają swoje chropowate kształty, nierówne faktury i misterne rzeźbienia - wykonane zarówno ludzką ręką jak i  „dłutem”  czasu.  Częściowo oblane światłem a częściowo pokryte aksamitnymi cieniami obrazy wciągają widza w swój nostalgiczny klimat. Nostalgię wywołuje nie tylko sposób uchwycenia, odwołanie do tradycyjnych technik fotograficznych, ale również fakt, że wiele z przedstawionych miejsc nie istnieje już w takiej formie jak widać je na zdjęciu.

W drugiej części ekspozycji artysta nie skupia się już na miejscach i rzeczach, lecz na człowieku, emocjach i zdarzeniach zatrzymanych w kadrze wnikliwego obserwatora. Zamyślona dziewczyna stojąca w bramie, dzieci z praskiego osiedla, sylwetki całującej się pary - jakby wyjęte z teatru cieni, czy też dziewczyna w czerwonej sukience z szampanem w dłoni – każda z fotografii dokumentuje inny czas, inne miejsce i inne emocje.

Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia br., od poniedziałku do piątku w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu (8:00-16:00). Wstęp wolny.

Krzysztof Pająk

Zajmuje się malarstwem, projektowaniem i fotografią. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego prof. Romana Duszka. Autor ponad 40 wystaw indywidualnych, m.in. w Warszawie, Kolonii, Munchengladbach, Elblągu oraz uczestnik ponad 250 wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Podziel / Share
05.07.2018, Ilość wejść: 557, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry