Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

27.05.2019

Wręczono medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

W Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich wręczono medale i dyplomy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W wydarzeniu uczestniczył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

Rodzina Blaszko, Borowskich, Budyńskich, Gałeckich to tylko niektóre nazwiska, które dołączyły dziś do panteonu "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Uroczystość w Teatrze Królewskim potwierdza, że Polacy są najliczniejszą grupą, która podczas II wojny światowej z narażeniem życia pomagała Żydom. Z ponad 27 tysięcy Bohaterów odznaczonych tym zaszczytnym tytułem, 7 tysięcy to Polacy.

To jest moment, w którym odczuwa się dumę z tego, że należy się do narodu, który podczas II wojny światowej zachował się jak trzeba, który okazał swoje człowieczeństwo i który nie licząc się z konsekwencjami pomagał współobywatelom – powiedział podczas ceremonii Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W uroczystości udział wzięli także m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer oraz Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Po ceremonii odsłonięto wystawę poświęconą mjr. Jerzemu Radwankowi, który za ratowanie życia Żydom w obozie zagłady KL Auschwitz uhonorowany został medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę Izraela w Polsce, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Podziel / Share
27.05.2019, Ilość wejść: 556, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry