Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

30.05.2019

Ogólnopolskie Święto Lasu w Łochowie

W środę, 29 maja br. w Łochowie odbyły się główne obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Święta Lasu, połączonego z jubileuszem 95-lecia Lasów Państwowych. W wydarzeniu, które odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestniczył m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Głównym punktem tegorocznych uroczystości była gala z okazji Ogólnopolskiego Święta Lasu, zorganizowana w historycznym Pałacu i Folwarku Łochów. Wśród jej uczestników, gośćmi honorowymi byli Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz Adam Kwiatkowski oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Galę poprzedziło wspólne sadzenie drzewa.

W tym roku organizatorzy wydarzenia posadzili Dąb Niepodległości, który 23 maja 2018 roku został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka, podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych w Polsce do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sadzenie pamiątkowego drzewa lub drzew wpisuje się w tradycję obchodów Święta Lasu. Jak podkreślają ich organizatorzy, Święto Lasu ma za zadanie w sposób szczególny zwrócić uwagę na znaczenie lasów w życiu człowieka. Swoje stanowisko koncentrują przede wszystkim na wpływie rozrostu drzewostanu na zmniejszanie się koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, co ogranicza skutki efektu cieplarnianego w skali globalnej.

Agata Kornhauser-Duda odczytała list Prezydenta skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. – Świętujemy ten jubileusz w poczuciu wdzięczności za trud pokoleń leśników i ogromny dorobek polskiego leśnictwa – napisał Andrzej Duda.

(źródło: Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Dzięki Państwa zaangażowaniu powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie, a każdego roku przybywa w naszym kraju około pół miliarda nowych drzew. To imponujące liczby i nieoceniona wartość dla przyszłych pokoleń – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na różnorodność korzyści, jakich drzewa dostarczają mieszkańcom Ziemi. – W kontekście zmian klimatycznych i konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla lasy, nasze narodowe dobro, urastają do rangi wielkiego dobra ludzkości. Trzeba też pamiętać o pozyskiwaniu drewna, które jest cennym i ekologicznym surowcem – napisał. Prezydent wyraził przekonanie, że polskie lasy „są w dobrych rękach”, dziękując jednocześnie za wysiłek, trud, fachowość i zaangażowanie leśników. – Niech świadomość, że stoją Państwo na straży naszego wspólnego wielkiego dziedzictwa, będzie dla Państwa każdego dnia źródłem wielkiej satysfakcji i dumy – stwierdził.

(źródło: Grzegorz Jakubowski / KPRP)

(źródło: Grzegorz Jakubowski / KPRP)

W trakcie uroczystości miała miejsce także ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej oraz podkreślający wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków Medal Za Długoletnią Służbę wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski.

(źródło: Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Za zasługi w działalności na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej odznaczeni zostali:

  • Złotym Krzyżem Zasługi Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP,
  • Brązowym Krzyżem Zasługi Elżbieta Bernard-Rybak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Łochów (woj. mazowieckie) za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej
  • Medalem Brązowym za długoletnią służbę Dariusz Pieniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Podziel / Share
30.05.2019, Ilość wejść: 554, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry