Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

06.06.2019

Konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”

5 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Stawki 14 w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”, służąca rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek.

W konferencji udział wzięło około 60 osób, uczniów i nauczycieli zespołu szkół. Na początku spotkania prelegentów i uczestników przywitała Beata Prugar, Dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych.

Jako pierwsza głos zabrała Anna Durska, przedstawicielka Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”, która omówiła zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Opowiedziała zebranym o procesie przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Z wykładu można było dowiedzieć się, że Polska jest na 4 miejscu na świecie, a 2 w Europie krajem w którym notuje się największą ilość rejestracji dawców szpiku. Obecnie w bazie tej zarejestrowanych jest to około 1 mln. 600 tys. osób. Anna Durska przekazała zebranym, że pobranie komórek krwiotwórczych szpiku lub krwi obwodowej jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Zabieg ten odbywa się jedynie w upoważnionych ośrodkach pobierających/transplantacyjnych według dokładnie określonych medycznych standardów.

Następnie Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji mówił zebranym o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem nerki od żywego dawcy. Opisał jak wyglądał cały proces leczenia od momentu zdiagnozowania choroby. Zapewnił zebranych, że kilka lat po operacji czuje się jak osoba w pełni zdrowa i nadal czynnie uprawia sport. Jedyne czego musi pilnować to konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych. Natomiast prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił historię medycyny transplantacyjnej, jej główne założenia oraz osiągnięcia w leczeniu uzyskane na przestrzeni lat dzięki stosowaniu tej metody. Transplantację narządów przeprowadza się w Polsce od kilkudziesięciu lat. W naszym kraju przeszczepia się serce, nerki, wątrobę, trzustkę i płuca jak również kończyny i twarz. W dalszej części wykładu profesor mówił również o nerkozastępczych sposobach leczenia nerek – dializie i przeszczepie. Ostatnią prelekcję poprowadził Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi. Opowiedział o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem serca i zaprezentował swój film pt. „Składak. nowe serce nowe życie”, w którym pytał mieszkańców Warszawy o to, co sądzą na temat transplantacji narządów.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja, podczas której prelegenci odpowiadali na pytania zebranych uczniów.

Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim”, który realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

 

Podziel / Share
06.06.2019, Ilość wejść: 548, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry