Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

12.01.2018

,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” w Sońsku

11 stycznia br. w ramach  akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” organizowanej pod patronatem MSWiA odbył się pokaz bezpiecznych technik ratowania na lodzie.Tym razem spotkanie było skierowane do  harcerzy z gminy Sońsk.

Zajęcia zorganizowano pod opieką druhny podharcmistrz Jolanty Zaręby i druhny przewodnik Anny Zdunek. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim przy aktywnym udziale OSP Sońsk. Zajęciom przyglądał się Kierownik Delegatury MUWw Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski.

Pokaz przygotowany został przed feriami zimowymi, aby przestrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem zabaw na zamarzniętych akwenach wodnych. Ratownicy przedstawili symulację zdarzenia, podczas którego człowiek wpada do wody. Pokazali zebranym, jak należy zachować się w takich sytuacjach i jak udzielić pomocy, dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo. Zaprezentowano też pokaz ratownictwa z wykorzystaniem profesjonalnego strażackiego sprzętu, w tym specjalnych sań lodowych.

Przypomniano zebranym wszystkie numery alarmowe, na które należy telefonować wzywając pomocy. Po kilku scenkach z udziałem topiącego się pozoranta, ratownicy instruowali harcerzy, jak należy udzielać wymarzniętej osobie pierwszej pomocy. Przypomnieli, że nie wolno rozbierać jej z mokrych ubrań, gdyż wtedy znacznie szybciej następuje wyziębienie organizmu. Na koniec ratownicy KSRG zademonstrowali, jak za pomocą liny wyciągnąć osobę płynącą z nurtem rzeki. Podczas pokazów były omawiane również metody ratowania przy pomocy gałęzi, bosaka, szalika, pasków od spodni czy sznurka. Harcerze zostali zapoznani ze sprzętem ratowniczym, który znajduje się na wyposażeniu straży pożarnej. Po zakończeniu pokazów na uczestników czekało ognisko i ciepły poczęstunek.

Podziel / Share
Natalia Lech, 12.01.2018, Ilość wejść: 993, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry