Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

13.03.2014

Linia kolejowa Warszawa - Łódź: konsultacje społeczne

  •  Tory (CC 2.0, autor: Rafal Konkolewski, źródło: wikipedia.org)
    Tory (CC 2.0, autor: Rafal Konkolewski, źródło: wikipedia.org)

Otwarta dla społeczeństwa rozprawa administracyjna dotyczy przebudowy linii kolejowej Warszawa - Łódź na liczącym 10 km odcinku przebiegającym przez Grodzisk Mazowiecki oraz gminy Jaktorów i Żyrardów. Spotkanie rozpocznie się o 12 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Warszawskiej 2 w Jaktorowie.

Celem rozprawy jest ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Mieszkańcy terenów, przez które przebiega planowana inwestycja mogą zgłosić swoje propozycje oraz uwagi. Protokół z konsultacji zostanie przekazany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ), który odniesie się do wniosków i wyda postanowienie uzgadniające. Po uzyskaniu tego dokumentu, wojewoda mazowiecki będzie mógł podpisać pozwolenie na budowę.

Oprócz udziału w rozprawie, mieszkańcy mają również możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie (pl. Bankowy 3/5, pok. 609) w poniedziałki (godz. 12-16), środy i piątki (godz. 8-12). Propozycje poprawek trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Przewidziany zakres prac inwestycji na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów obejmuje m.in. modernizację układu torowo - peronowego, sieci trakcyjnej i wodno-kanalizacyjnej, urządzeń automatyki kolejowej i telekomunikacji, a także budowę ekranów akustycznych.

Modernizowany odcinek jest częścią trasy kolejowej Warszawa - Łódź, a na odcinku Warszawa Zachodnia  - Miedniewice (Skierniewice), porusza się najwięcej pociągów sieci PKP. Podstawowym założeniem modernizacji jest przebudowa układu torowego wraz z infrastrukturą w celu osiągnięcia prędkości 160 km/h dla pociągów osobowych. Inwestycja przyczyni się do skrócenia czasu podróży i wzrostu bezpieczeństwa ruchu kolejowego, a także ograniczy hałas i drgania. Linia istnieje od ponad 160 lat, w związku z czym jej modernizacja będzie dużo mniej uciążliwa dla środowiska i mieszkańców niż budowa nowej. Roboty budowlane będą prowadzone przy zachowaniu bieżącego ruchu pociągów.

Podobne tematy

Podziel / Share
13.03.2014, Ilość wejść: 2141, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry