Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

19.12.2017

Afrykański Pomór Świń (ASF) – Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego

  • Fot. Wikimedia Commons, autor: Lilly M (CC BY-SA 3.0). Fot. Wikimedia Commons, autor: Lilly M (CC BY-SA 3.0).
    Fot. Wikimedia Commons, autor: Lilly M (CC BY-SA 3.0).

Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń oraz transportu świń między gospodarstwami bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii – to niektóre z obostrzeń obowiązujących na terenie części powiatów legionowskiego, nowodworskiego, wołomińskiego, warszawskiego zachodniego i sochaczewskiego. Wynikają one z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego o zwalczaniu przypadków ASF.

Rozporządzenia wydano w związku ze stwierdzeniem wykrycia w województwie mazowieckim przypadków ASF w powiecie legionowskim, w miejscowościach: Stanisławów Pierwszy (gmina Nieporęt), Jabłonna (gmina Jabłonna), Laskowice (gm. Izabelin).

Obszar skażony* swoim zasięgiem obejmuje:

  • w powiecie legionowskim gminy: miasto Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew,
  • w powiecie wołomińskim: gmina Radzymin,
  • w powiecie nowodworskim: część miasta Nowy Dwór Mazowiecki ograniczona od północy i zachodu rzeką Narew, a od południa rzeką Wisłą; gminy Czosnów i Leoncin,
  • w powiecie warszawskim zachodnim gminy: Błonie, Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice,
  • w powiecie sochaczewskim: gmina Brochów.

Na tym obszarze od każdego padłego dzika lub świni muszą zostać pobrane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii próbki i przekazane do dalszych badań.  Wirus ASF jest niegroźny dla człowieka.

_____________________________

*Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  6 maja 2015 r. obszar skażony określa niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia choroby u dzika Powiatowy Lekarz Weterynarii albo Wojewoda, biorąc pod uwagę: wyniki przeprowadzonego dochodzenia epizootycznego, warunki geograficzne mające znaczenie dla bytowania dzików oraz występowania choroby, pogłowie i biologię dzików na tym obszarze, przeszkody naturalne i sztuczne ograniczające przemieszczanie dzików.

 

Podziel / Share
19.12.2017, Ilość wejść: 3046, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry