Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

10.01.2019

Nowe prawo przekształceniowe – co warto o nim wiedzieć

  • Na zdjęciu: symbol informacji litera "i" w kole

1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. Jakie formalności dotyczą przekształcenia? Ile zapłacę za przekształcenie? Jakie korzyści przyniesie przekształcenie? To niektóre z pytań jakie pojawiają się w związku z nowym prawem.

" Nikt nie zapłaci więcej niż płaciłby normalnie za użytkowanie wieczyste. Jesteśmy gotowi wspierać, informować i monitorować proces przekształcenia. Polacy już nie będą zaskakiwani kilkusetprocentowymi waloryzacjami opłat" – poinformował Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

Rząd pomaga samorządom, spółdzielniom mieszkaniowym i deweloperom w realizacji ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju udostępniane są m.in. wzory zaświadczeń o przekształceniu, zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej i oświadczenia dla przedsiębiorców oraz przypomnienie ważnych terminów dotyczących przekształcenia. Odwiedzający stronę ministerstwa mogą tam również znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się tutaj (link otwiera się w  nowym oknie i przenosi do strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju).

Korzyści - nie będzie aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, nie będzie opłaty za użytkowanie wieczyste - użytkownik będzie właścicielem, atrakcyjne warunki przekształcenia - 20 rocznych opłat przekształceniowych zamiast płatnych przez 99 lat opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, ustawowe bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa - wymierna pomoc w
jednorazowej spłacie opłaty przekształceniowej, swoboda w ustaleniu wysokości bonifikat dla gruntów samorządowych – możliwość ustanowienia korzystniejszych ulg niż ustawowe 60 proc. dla
gruntów Skarbu Państwa.

Co trzeba zrobić?

Nie trzeba składać żadnych wniosków - użytkownik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Wyśle je wójt / burmistrz / prezydent miasta, starosta, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa albo dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. Urząd ma na to do 12 miesięcy od przekształcenia. Na wniosek zaświadczenie można otrzymać w ciągu 4 miesięcy albo w ciągu 30 dni (jeśli wniosek uzasadniony np. sprzedażą mieszkania albo potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu). Takie samo zaświadczenie otrzyma z urzędu sąd rejonowy (wydział Ksiąg Wieczystych) i dokona wpisu własności.

Wpis dotyczący własności do księgi wieczystej jest wolny od opłat.
 

 

 

Podziel / Share
10.01.2019, Ilość wejść: 1164, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry